Единствените доказано полезни масла са студенопресованият зехтин и кокосовото масло, последното от които се среща изключително рядко на българския пазар. Днес мненията на най-добрите диетолози в САЩ са разделени на двата крайни полюса. Едни от тях горещо препоръчват лененото масло, като изключително полезен, здравословен и най-вече диетичен продукт.
Някои го определят като „основен елемент от здравословната храна”, а други твърдят, че „всяка диета или програма за отслабване, проведена без добавяне на основните хранителни съставки, намиращи се в маслото от ленено семе, е обречена на неуспех”.
Според мнозина обаче истината е съвсем друга.
Растителното масло, известно като Cottonseed Oil или така нареченото ленено масло, ленено олио и памучно олио e канцерогеннен продукт и е неподходящ за човешкия организъм.
През последните години в САЩ и особено в Калифорния кипят горещи дебати относно лененото или памуковото олио. Причината е, че в много пакетирани храни са открити наличия на този маслен извлек.
Той се добива чрез процеса хидрогенизиране или частично хидрогенизиране. Разликата между двата вида е в консистенцията - колкото по-твърдо, толкова повече атоми водород (hydrogen) са били добавени към основната молекула. Но ако оставим настрана подробностите и двата вида мазнина, частично или напълно хидрогенизирани, са вредни за здравето. Причината за това е, че те са известни като trans fat или транс мазнини.
Влиянието на тези транс мазнини е обект на научна дейност на много специалисти и досега няма изведени сведения за каквито и да било ползи от тях върху човешкото здраве. Д-р Mary Enig прави изключително подробно обобщение на вредните влияния на тези мазнини.
- Понижават добрия холестерол;
- Повишават лошия;
- Повишават Липопротеин- а - този който образува плака по артериите и в последствие запушване;
- Намаляват функцията на кръвоносните съдове;
- Свързани са е със затлъстяването, диабета и високо кръвно налягане;
- Променят размера и броя на мастните клетки;
- Намаляват маслеността на млякото на кърмачките;
- Свързани са с намаляване на плодовитостта и по-малко тегло на новородените;
- Увеличават риска от астма;
- Намаляват функциите на имунната система;
- Влияят на усвояването на важни мастни киселини, които играят важна роля в общото добро състояние на тялото и мозъка;
- Пречат на ензимите, които метаболизират карциногенни вещества и лекарства;
- Нанасят вреди на клетъчните мембрани;
- Създават свободни радикали, които ускоряват стареенето на тялото и допринасят за сърдечните и раковите заболявания.