Резките промени в метеорологичните условия често се отразяват негативно на здравословното състояние на хората. Организмът може да реагира с гадене, главоболие, отпадналост, умора, треперене в коленете и други неприятни симптоми.
Разбира се, на практика всичко зависи и от общото здравословно състояние и от евентуални заболявания. Хората, страдащи от сърдечно съдови заболявания и астма, реагират особено болезнено на ниското съдържание на кислород във въздуха и рязкото застудяване.
Хипертониците трудно понасят горещините и резките промени в атмосферното налягане. Хората с нарушена психика се чувстват зле във ветровитите дни.
Тези, които страдат от ставни заболявания и хронични бронхити, се оплакват най-вече по време на повишена влажност. Влажността на въздуха изостря възпалителните заболявания и болестите на бронхите и белите дробове. При горещо и влажно време се наблюдава хипоксия - недостиг на кислород във въздуха, а това вреди на хората, страдащи от проблеми с белите дробове.
Жените по време на климакса и тези с нарушения в работата на щитовидната жлеза често се оплакват от лошо здравословно състояние във ветровитите дни.
Хроничноболните, диабетици, страдащите от сърце, ревматизъм, особено тежко преживяват драстичните температурни изменения. Необходимо е да полагат специални грижи за себе си в такива дни, съветват лекарите.
Ако страдате от подобни симптоми, постарайте се да спазвате следните правила:
- През неблагоприятните за вас дни спазвайте диета. Изключете от менюто си мазната и пържената храна, силните подправки и алкохола. Ограничете се с употребата на млечна и растителна храна.
- Ако страдате от сериозни заболявания, през тези дни задължително трябва да приемате назначените лекарства, за да избегнете евентуални усложнения.
- Постарайте се да намалите физическото натоварване и умственото пренапрежение. Не се преуморявайте, а в състояние на силна възбуда задължително вземете успокоителни препарати.