Ако прекалявате с белия хляб и тестените изделия, удвоявате риска да си довлечете сърдечни заболявания, съобщи преди дни вестник "Дейли Телеграф".
Ново проучване е установило, че диета, съдържаща голямо количество бял хляб, увеличава опасността от проблеми със сърцето.
Учените са измерили така наречения среден гликемичен индекс (ГИ). Това е показател, който определя до колко се повишава съдържанието на захар в кръвта след консумацията на определена храна.
Белият хляб, оризът, макаронените изделия и закуските от типа на корнфлейкс са храни с високо съдържание на ГИ. Резултатите отчели, че най-вече при жените храните с висок ГИ увеличават с 2.24 пъти повече риска от развитие на сърдечни проблеми.
Засега учените нямат отговор защо тестените храни и хлябът не влияят по подобен нездравословен начин на мъжете и работят върху това.
В същото време едно по-старо изследване сочи, че хората, които редовно консумират пълнозърнест хляб, намаляват с 30% риска от сърдечно-съдови болести, диабет и някои видове рак. Пълнозърнестият хляб от богат на хранителни съставки, той се произвежда от пшеница, овес, ечемик, ръж и ориз.
Хлябът е важен източник на ценни растителни белтъчини, които съдържат аминокиселините метионин и лизин. Пшеничният хляб съдържа повече белтъчини, отколкото ръженият. Хлябът е богат на въглехидрати в хляба, но беден на мазнини.
Също така хлябът е източник на витамини от група В и на растителна целулоза и минерални вещества - калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо.
Но хлябът е високо калоричен. В 100 грама ръжен хляб например се съдържат 190 ккал, а в 100 грама пшеничен - 233 ккал.