Ензимите са вещества, които се образуват естествено във всички живи същества, включително и в човешкото тяло. Те са изключително важни за човека. Изследователи са идентифицирали повече от 3 000 различни екземпляра в нашето тяло.
Способността на организма да функционира, да се възстановява след нараняване и да се съпротивлява на болестите е директно свързана със силата и количеството на нашите ензими. Ето защо липсата на ензими може да бъде толкова унищожителна.
Всички животворни процеси се състоят от комплекс серии химически реакции, наречени метаболизъм. А ензимите са катализаторът, които прави метаболизма възможен.
Катализаторът е вещество, което правокира химическа реакция. Ефективността на ензимите силно се влияе от околната среда. Фактори като киселинност, алкалност, концентрация на инхибитори и субстрати могат да повлияят върху дейността на даден ензим.
Зарядно устройство за батериите на тялото
Нищо не може да се извърши в тялото без енергия, а енергия не може да бъде използвана или произведена без ензими. Клетките взимат енергия от протеините, въглехидратите и мазнините, които ядем. Те правят това с помощта на ензимите. Тялото се нуждае от ензими не само за да смила и абсорбира това, което ядем и да се зарежда с „гориво”, но също така и за да задвижи нервната система.
Функционирането на нервната система се регулира от различни невропредаватели. Те от своя страна се произвеждат в мозъка посредством действието на ензими върху предшестващите аминокиселини.
От къде взимаме ензими?
Обикновено храната е приоритетният източник на ензими. Загряването при готвене може да разруши тези жизнени субстанции, също както и облъчването на храната, складирането, обработването, замразяването, изсушаването и използването на добавки. При тези третирания нивото на ензими в храните силно намалява. Отговор могат да дадат суровите плодове и зеленчуци, които са заредени с активни ензими, смята специалистът по хранене Антъни Кочоук.