Пролетта е време за романтика, но и за депресия, а това е предпоставка за паническа атака. Ако някога сте усещали внезапно сърцебиене, безпричинно изпотяване, побиване на тръпки, плашещо чувство за недостиг на въздух, вие сте били жертва на паническа атака.
Тя се характеризира също така с болки в гърдите, безпричинен световъртеж, почти до припадък, усещане за нереалност на всичко, което се случва, внезапен страх от смъртта, страх от полудяване или извършване на неконтролируема постъпка.
Ако едновременно са се проявили поне четири от тези сиптома, ви побиват тръпки не от настинка или грип, а от паническа атака, която се проявява без причинител на стресово състояние.
Тя продължава то пет минути до половин час. Паническата атака е интензивно и внезапно изхвърляне на голямо количество адреналин в кръвта.
Като правило това е нормалната реакция спрямо стрес. Но ако тези симптоми се проявяват без видими причини – например в метрото, в асансьора или докато шофирате, това означа, че надбъбречните ви жлези са си дали почивка за няколко минути.
Вие трябва да разберете защо се случва така. Основна причина за паническата атака е натрупано нервно напрежение, което вашето несъзнателно аз решава да свали по този радикален начин.
Тежък ден, проблеми в работата, проблеми вкъщи... Ако можете да си позволите да изпуснете напрежението, като поплачете, не ви застрашават паническите атаки.
Но ако сте сдържани и не проявявате емоциите си сред хора, а животът ви е изпълнен с проблеми и стрес, то пристъпите на паническа атака са реална заплаха за вас.
Паническата атака не означава здравословен проблем. Освен това паническата атака е начин да се избавите от нервно напрежение. Най-важното е да откриете проблема и да го отстраните.
Ако паническата атака ви сполети в неочаквано място, запомнете тази проста схема на действие, която ще ви върне бързо към нормалното ви състояние: седнете, вдишайте дълбоко четири пъти и станете бавно. Ако паническите атаки ви сполетяват често, потърсете помощта на психотерапевт.