Силицият е важен химичен елемент и един от най-често срещаните минерали, открити в земната кора. Откриващ се в глината и пясъка, както и в кварца и гранита, той е ценна хранителна съставка.
Ползите и нуждите на човешкия организъм от силиций са много, а липсата му може да доведе до сериозни здравословни последствия.
Установено е, че силицият подпомага и укрепва съединителната тъкан и здравината на костите, също и е нужен за ноктите, косата и кожата. В противен случай при недостиг на силиций може да се стигне до развитието на атеросклероза, безсъние, редица кожни заболявания и туберкулоза.
В човешкото тяло силицият присъства под формата на силициева киселина и благодарение на него се засилват ползите от постъпилия витамин D, калций и глюкозамин.
Най-общите и видими симптоми при дефицит на силиций включват чупливи нокти, слаба и начупена коса, бръчки по лицето и бързо стареене на кожата.
Установено е, че силиция е нужен за костите, като поддържа тяхната гъвкавост, увеличавайки колагена в тялото.
Едновременно с това подпомага по-бързото заздравяване на костните фрактури. Алопецията също може да се избегне с прием на храни, богати на силиций. Така се насърчава растежът на косата, както и се засилва нейният блясък.
Най-важните източници на силиций са ябълките, зърнените храни, суровото зеле, фъстъците, морковите, лукът, краставиците. Също елементът се открива в продукти като тиква, мед, риба, нерафинирани зърнени храни, овес, бадеми и портокали. По-големи количества са налице в твърдата вода и сравнително по-малко в меката вода.
Силицият предотвратява алуминиева интоксикация. Установено е, че по-големи количества от елемента алуминий се намират в мозъчни лезии на пациенти, страдащи от болестта на Алцхаймер.
А силицият чрез свързване с алуминия предотвратява абсорбцията на последните в стомашно-чревния тракт и така може да се намалят признаците и симптомите на алуминиева токсичност, в частност тези на Алцхаймер.