В началото на двадесети век пушенето се препоръчвало на бременните жени, защото ги предпазвало от бързо качване на килограми от бременността.
Хроничен бронхит при пушачите се регистрира седем пъти по-често, отколкото при непушачи. След време бронхитът се превръща в белодробен емфизем.
В света има над 120 метода за лечение на зависимостта от пушенето, но на практика се прилагат само четиридесет от тях.
На Интернет-търг е бил продаден за пет хиляди и триста долара фас от цигара, коятоо била изпушена в последните секунди преди в Нова Зеландия да влезе в сила забраната за пушене на обществени места.
Основната причина за голямото разпространяване на пушенето е скритото разрушаващо действие на пушенето на първоначален етап, то създава впечатление за безобидността на този навик.
Тютюнът и тютюневият дим съдържат над три хиляди химични съединения, като някои от тях са в състояние да предизвикат сериозни заболявания.
Пушенето значително увеличава ефекта от други вредни фактори. Болестите атакуват по-силно хората, които не само пият алкохол, но и пушат над двадесет цигари дневно.
Пушачите умират осем пъти по-често от непушачите от инфаркт на миокарда. Те умират четири пъти по-често от исхемична болест на сърцето.
Деветдесет и пет процента от пушачите зарязват цигарите след прекаран инфаркт. Не са необходими лекции и увещания, болните взимат решението сами.
Телевизионната реклама на тютюневи изделия е забранена в Англия от 1965 година.