Връзките, поставени на автопилот, обикновено имат фатален завършек. Еднообразието и незаинтересоваността във взаимоотношенията не водят до нищо добро. Какви са съветите на психолозите и брачните съветници по проблема?
Според тях е необходимо да бъдете чувствителни и да маркирате знаците на безразличието. Сред най-ранните симптоми могат да бъдат недостатъчното време, прекарано заедно и липсата на комуникация. Когато постепенно започнете да прекратявате разговорите за нещата, които истински ви интересуват, тогава започва и изолацията във връзката.
Този етап от взаимоотношенията обаче не означава непременно, че връзката е обречена. Това е етапът, в който трябва да бъдат положени определени усилия, в противен случай нещата действително могат да се влошат.
Ако не забелязвате знаците, рецептата е изключително проста: „Малките неща са от значение”. Под „малки неща” психолозите имат в предвид излизане навън от време на време, участието в дейности, интересни и за двата партньора. Съвместните вечери без компанията на телевизора, който да пречи на разговорите също е успешна стратегия да се избегне задълбочаването на рутината във взаимоотношенията.
Според експерта по взаимоотношенията Рината Парис е необходимо взаимно да се настроите така, че да сте в съзвучие и хармония с избраника си. Приемете идеята, че всъщност вие никога напълно не сте притежавали партньора си. За да се заслужите взаимно е важно да изслушвате внимателно и да удовлетворявате нуждите си. Разбира се, този процес трябва да бъде двупосочен.
Ключът към запазване на хармонията е да намирате време един за друг, независимо от натоварените графици. Опитвайте се без да намалявате драстично времето си за децата, хобитата и кариерата си да прекарвате колкото е възможно повече време с избраника си.
Спасителният пояс е в разговорите, компромисите и взаимното приемане на гледната точка на другия. Асоциацията за партньора ви може да бъде като човек, към когото се обръщате за комфорт, удоволствия, подкрепа и разбирателство.