Лъжата е част от съществуването на човека, без дори той да подозира. Някога очевидното се приема за невярно и обратното. За съжаление обаче много хора прибягват до лъжи с някаква користна цел, което често довежда до нараняване на чувствата. Има обаче няколко скрити белега на лъжците, които биха помогнали да ги разпознаем навреме.
- Най-честата изява е невъзможността на човека да Ви погледне в очите. Обикновено погледът е насочен някъде в страни или в земята. Има и такива, които се опитват да изрекат лъжата гледайки към Вас, за да изглежда по-достоверно.
- Признак на изречена лъжа е и честото мигане, неспецифични движения на тялото – докосване на лицето и други, както и промяна в тембъра на гласа. Ако човека срещу нас е достатъчно познат, тези промени веднага биха направили впечатление.
- В момента на изричане на лъжата човек дава допълнителна информация, която е абсолютно ненужна, с цел да я направи по-достоверна. А колкото по-сложно е описана тя, толкова по-неистинска изглежда.
- Също такива хора няма да позволят да се признаят за виновни, както би се случило с невинния.
- Може да разкриете лъжеца, ако поразпитате и участниците в историята. Няма начин някой от тях да не се издаде. Все пак всеки от нас е запознат със сюжетите на крими сериалите - те биха били от полза в такива моменти.
- Лъжците често допускат преувеличаване на историята, за да се почувстват те по-добре и да повдигнат своето самочувствие. Често обаче те сами се издават с това си поведение.
- Също сигурен признак, че срещу нас е застанал изпечен лъжец, е обилното му потене. Обикновено потенето е признак за нервност и безпокойство. И често е съпроводено със зачервяване на лицето, потрепване на тялото и затруднено преглъщане.
- И, разбира се, трябва да помолим неправдоподобната история да бъде разказана отново. Често, ако тя е лъжа, се допускат много пропуски в разказа, както и промени в сюжета.
Много е важно човек да наблюдава разказвача, да следи дребните детайли, за да разконспирира и разграничи истината от неистината.