Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Как да разпознаем актиномикозата

Как да разпознаем актиномикозата

актиномикоза

Малцина са чували за заболяването актиномикоза, което се предизвиква от т. нар. лъчисти гъбички и принадлежи към микотичните заболявания. Макар тази болест да се среща относително рядко, е добре човек да бъде запознат поне отчасти с нея, за да може да я разпознае.

Актиномикозата е дълбока микоза, която се причинява от гъбички на име actynomyces. Те попадат в човешкия организъм предимно през стомашно-чревния тракт, но в някои случаи е възможно и чрез вдишване.

Заболяването може да засегне кожата, гърлото и белите дробове, както и областта на коремната кухина, менингите, костите и др. Нерядко явление е и менингитът при актиномикоза, при който се засяга сериозно основата на мозъка.

В медицината се различават 3 вида актиномикоза, известни като белодробна актиномикоза (най-честа), цервикофациална и абдоминална.

Първият вид актиномикоза се характеризира с болки в областта на гърдите, които се усещат, когато човек си поема въздух. От нея страдат предимно мъже и то на възраст между 30 и 60 г.

Причините за развитие на белодробна актиномикоза могат да бъдат най-различни, като значение има злоупотребата с алкохол и лошата хигиена на устната кухина. Резултат от белодробната актиномикоза може да е развиването на заболявания като бронхопневмония и плевропневмония.

Както може да се досети човек от името на цервикофациалната актиномикоза, тя засяга областта на лицето. Разпознава се сравнително лесно поради настъпилите видими промени на тъканите и търсенето на съвет от лекуващия лекар обикновено не закъснява.

Абдоминалната актиномикоза се разкрива по острите болки, които изпитва пациентът с такава инфекция. Стига се до остър апендицит или пелвиоперитонит.

В повечето случаи е трудно човек сам да разпознае дали е болен от актиномикоза, каквато и да е тя. Най-честите симптоми са главоболие, загуба на тегло, обща физическа отпадналост, увеличен черен дроб, липса на апетит, треска и др.

Разпознаването на болестта става в повечето случаи след рентгенова снимка, а лечението е чрез антибиотици. Консултацията с лекар е абсолютно наложителна, но добрата новина е, че актиномикозата е сред редките микотични заболявания.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest