Установено е, че между тридесет и петдесет процента от хората поне веднъж изпадат в ситуация, в която усещат прилошаване или причерняване.
Причерняването се предизвиква обикновено от намаляване на кръвното налягане, което води до кратко забавяне на доставянето на кислород в мозъка.
Причерняването се характеризира с тъмни кръгове, които сякаш плуват пред очите, освен това е съпроводено най-често с гадене и световъртеж. Може да е съпроводено също така с рязко намаляване на слуха и със ускорено сърцебиене.
Внезапното прилошаване и причерняване в болшинството случаи завършва с временна загуба на съзнание. Това е свързано със загуба на мускулен тонус, затова човек внезапно рухва на земята. Може да се наблюдават конвулсии на крайниците, които обаче не трябва да се бъркат с епилептичен пристъп.
След падането на земята кръвоснабдяването на мозъка обикновено се възстановява и след около минута човек вече е съзнание. Въпреки това на него ще му се струва, че много дълго време е бил в безсъзнание.
Много често причерняването и прилошаването е предизвикано от емоция, обикновено при стрес след чуването на неприятна новина.
Внезапното прилошаване и причерняване в повечето случаи са сериозен симптом за сърдечна недостатъчност. Затова е необходимо да се направи електрокардиограма. Може да се окаже, че внезапното прилошаване или причерняване се предизвиква от прекалено бързо или прекалено бавно биене на сърцето, а също така от нарушения на функциите на сърдечния мускул или на митралната клапа. Това се случва и при болест на Паркинсон и при диабет.
Понякога внезапното прилошаване и причерняване може да се предизвикат от действието на определени лекарства, които водят до внезапно намаляване на кръвното налягане.
Ако видите човек, който след като каже, че му причернява и че му е лошо, припадне, извикайте линейка, опипайте припадналия за пулс и ако той е налице, обърнете човека настрани. Не се опитвайте да вдигнете главата му, това влошава ситуацията.