Ezine.bg»Статии»Любопитно»Как да разпознаем истински скъпоценен камък

Как да разпознаем истински скъпоценен камък

Скъпоценни камъни
Луксозна кутия за бижута и часовници-25%
Препоръчано за теб:
Луксозна кутия за бижута и часовници
54.00 лв.
40.66 лв.

Скъпоценният камък е минерал, скала или вкаменен материал, който след специална обработка се използва в бижутерията и за колекциониране. Има още два вида скъпоценни камъни, които са органични – кехлибар и амолита. В бижутерията се използват както естествени камъни, така и синтетични. Как да разпознаваме истинските скъпоценни камъни, вижте в следващите редове.

Често разликата можете да направите с просто око.

При изкуствения махалит цветните ивици са прекалено контрастни, а в естествения зеленият цвят прелива в безброй по-тъмни и по-светли нюанси. В естествения камък рисунъкът е игра на природата в безброй вариации, различни за всеки един уникален камък. Изкуственият махалит не може да имитира това многообразие.

Доста имитиран е и лунният камък. Вместо естествения минерал се предлага стъкло, което е много по-евтино и по-разпространено в търговската мрежа. Лунен камък е обединяващо название на няколко минерала от групата на фелдшпатите – адулар, ортолклаз, плагиоколази. Те могат да проявяват „лунен ефект”. Заради тази подробност лунните камъни могат да се различават значително.

Яспис

Тюркоаз е може би най-често имитираният камък. Под това име се предлагат дори пластмасови бижута. Най-често се бърка с магнезититът – друг вид естествен камък. Магнезитът е по-евтин, трайно и ефектно се боядисва в различни цветове и има черни жилки, подобно на тюркоаза. Когато е синьо оцветен го наподобява сравнително правдоподобно. Масово предлаганият „тюркоаз” в търговските мрежи е точно такъв оцветен магнезит.

Кехлибар е изключително често имитиран. Цветовете на ментетата са много по-ярки и с просто око може да се различи, че изглеждат изкуствени.

Рядко се имитират яспис и ахат, защото са невероятно разнообразни като рисунък. Има фалшиви, ръчно изработени камъни, наподобяващи яспис. Интересна подробност е, че евтините камъни се имитират много по-трудно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
52
45
32
22
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
Анонимен
Анонимен
22.03.2018 12:10
Интересно е това с водата...ако е истина де,ще пробвам.
0
0
Р
Р
08.03.2014 01:58
Аз знам още една хитринка, ако големината на камъка позволява :) С капка вода :) Според големината се взима капчица вода - и се поставя от горе на самия камък, ако тя се разлее значи е имитация .. ако остане цяла капчица .. то значи, че камъка е наистина скъпоценен ..
Не съм пробвала на много ..но на тези на които съм винаги се е получавало .. ако е просто стъкло или имитация се разлива.
Пробвала съм на рубин, сапфир, диамант, тюркоаз, слънчев камък и перла.
Кпчицата трябва да е мъничка - поне на половина по малка от камъка .. ако е колкото него или по голяма естествено че ще се разлее, какъвто и да е :)
14
2
Анонимен
Анонимен
18.06.2018 16:44
Ас имам камък незнам какъв се води но слагам както казваш вода и тя седи дори клатя пръстена и тя не пада брато НОИ поглеждам в него от много близо и виждам в страни останалите
0
0
Анонимен
Анонимен
18.06.2018 16:42
Идеално стана
1
0