Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Чести позиви за дефекация

Чести позиви за дефекация

Дефекация
Електрическа пила за пети с ролки
Препоръчано за теб:
Електрическа пила за пети с ролки
20.00 лв.

При честата дефекация в повечето случаи се проявяват симптомите на диария. Тя може да се означи като такава, ако се изхождат изпражнения три или повече пъти на ден. Острата диария е често срещан проблем, който обикновено трае 1 или 2 дни.

Диария с продължителност повече от 2 дни може да е признак на по-сериозен проблем. Хроничната, която продължава най-малко 4 седмици, може да бъде симптом на сериозно заболяване. Когато страдаме от честа дефекация, тя може да бъде постоянно състояние или може да е периодично.

Честата дефекация с различна продължителност може да доведе до обезводняване, което означава, че на тялото му липсват достатъчно течности и електролити - химикали в солите, натрия, калия и хлорида, за да функционират всички органи правилно. Кашкавите изпражнения съдържат повече течности и електролити и тежат повече, отколкото тези с твърда консистенция.

Хора от всички възрасти могат да получат диария. В САЩ всеки възрастен е имал средно един пристъп на остра диария всяка година, а едно дете е имало средно по два също за година.

Какво причинява диарията?

Острата диария обикновено се причинява от бактериална, вирусна или паразитна инфекция.

Хроничната диария обикновено е свързана с функционални нарушения като синдром на раздразненото дебело черво или с чревно заболяване като болест на Крон.

Болки в стомаха

Най-честите причини за диария са:

1. Бактериални инфекции. Няколко вида бактерии, постъпили в организма чрез заразена храна или вода, могат да предизвикат диария. Честите виновници са кампило-бактерия, салмонела, шигела и ешерихия коли (E. Coli).

2. Вирусни инфекции. Много вируси причиняват диария, включително ротавирус, норовирус, цитомегаловирус, херпес симплекс и вирусен хепатит. Инфекцията с ротавирус е най-честата причина за остра диария при децата. Ротавирусната диария обикновено отминава за 3 до 7 дни, но може да предизвика проблеми в усвояването на лактозата от организма в продължение от един месец или повече.

3. Паразити. Паразитите могат да навлязат в организма чрез храна или вода и да се заселят в храносмилателната система. Тези, които причиняват диария са: гиардия ламблия, ентамоеба хистолитика и криптоспоридиум.

4. Функционални нарушения на червата. Диарията може да бъде симптом на синдрома на дразнимото черво.

5. Чревни заболявания. Възпалителни заболявания на червата, улцерозен колит, болестта на Крон и цьолиакия често водят до диария.

Гадене

6. Непоносимост или свръхчувствителност към определени храни. Някои хора имат трудности при усвояването на определени съставки като: лактоза, захари, съдържащи се в млякото и млечните продукти. Ако се храним с някои видове заместители на захарта в прекомерни количества, също може да имаме честа дефекация.

7. Реакция към лекарства. Антибиотици, лекарства за рак и антиацидни средства, съдържащи магнезий, могат да предизвикат диария. Някои хора развиват честа дефекация след операция на стомаха, което може да доведе до по-бързото преминаване на храната до червата.

8. Хората, които посещават често определени страни, са изложени на риск от „диария на пътешественика”, която се причинява от консумирането на храна или питейна вода, замърсени с бактерии, вируси или паразити. Тя може да бъде проблем за хората, които пътуват в развиващите се страни в Африка, Азия, Латинска Америка и Карибския басейн.

Какви симптоми придружават диарията?

Диарията може да бъде придружена от спазми, болки в корема, гадене, неотложна нужда от използване на тоалетна или пълна загуба на контрол над червата. Някои инфекции, които причиняват диария, могат да предизвикат висока температура, втрисане или кървави ивици в изпражненията.

Диарията може да доведе до обезводняване. Загубата на електролити чрез дехидратацията влияе върху нивото на количеството на вода в организма, мускулната активност, както и на други важни функции.

Стомах

Дехидратацията е особено опасна при децата, възрастните хора и хората с отслабена имунна система. Тя трябва да се овладее бързо и своевременно, за да се избегнат сериозни здравословни проблеми като например: увреждане на органи, шок или кома.

Признаци на обезводняване при възрастни: остра жажда, по-често уриниране от обикновено, потъмняване на урината и неприятен нейни мирис, изсушаване на кожата, рязка умора, виене на свят и прималяване, особено при физическа активност.

Признаци на обезводняване при кърмачета и малки деца: сухота в устата и езика, липса на сълзи при плач, ненамокряне на пелените за 3 часа или повече, хлътнали очи, бледи бузи, отпуснатост на главичката, висока температура, апатия или раздразнителност.

Също така, когато хората са дехидратирани, кожата им не се възвръща и изправя бързо обратно към нормалната си еластичност, след като леко бъде притисната и освободена.

Въпреки че пиенето на много вода е важно за предотвратяване на дехидратация, тя не съдържа електролити. Затова е препоръчително да се пият плодови сокове, спортни напитки, безкофеинови и безалкохолни напитки, бульони и айран.

Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако имате гореописаните признаци на обезводняване диарията, продължаваща повече от 2 дни, силна болка в областта на корема или ректума, температура над 38 градуса, изпражнения, съдържащи кръв или гной или такива, които са черни и лепкави, тогава трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Ориз

Диарията обикновено не е вредно физиологично състояние, но то може да стане опасно или да е признак на по-сериозен проблем.

Кога трябва за деца с диария да бъде поискана лекарска помощ?

Ако детето ви има следните симптоми, потърсете лекар: признаците на обезводняване, диария за повече от 24 часа, температура над 37.5 или по-висока, изпражнения, съдържащи кръв или гной или такива, които са черни и лепкави.

Диарията е особено опасна при новородени и кърмачета, тъй като води до тежка дехидратация само за ден или два.

Как се диагностицира причината за диария?

Ако острата диария е с продължителност 2 дни или по-малко, диагностични тестове обикновено не са необходими. Ако обаче тя продължава по-дълго или е придружена от симптоми като: повишена температура или кървави изпражнения, лекарят може да направи тестове, за да се определи какво е я е предизвикало.

Как се лекува диария?

В повечето случаи на диария, единственото лечение е бързото възстановяване на изгубените течности и електролити, за да се предотврати обезводняването. Също така могат да се използват различни препарати, предписани от лекуващия ви лекар.

Печени моркови

Въпреки това, хората с кървава диария - знак за бактериална или паразитна причина за появата ѝ - трябва да бъдат обстойно изследвани преди да им бъде предписано лечение.

Лекарствата за лечение на диария при възрастни могат да бъдат опасно за бебета и деца под 12 години и трябва да се прилагат само с изрично лекарско предписание.

Хранене и диетичен режим

Докато диария отшуми, избягвайте кофеиновите напитки и храни, които са мазни и с високо съдържание на фибри като: боб, леща, царевица, грах, зеле, диня, праскови, кайсии и горски плодове. Те могат да предизвикат и ускорят честата дефекация. Някои хора също имат проблеми, свързани с храносмилането на лактозата по време, или след пристъп, на диария. Киселото мляко, което има по-малко лактоза от прясното, често се понася по-добре. Киселото съдържа и активни, живи бактериални култури и дори може да подпомогне по-бързото възстановяване от диария.

С подобряване на симптомите могат да бъдат добавени меки и не дразнещи храни, включително банани, бял ориз, варени картофи, препечен хляб, бисквити, варени моркови или печено пиле без кожа и мазнина, може и пиле с ориз, мляко с ориз.

Деца с диария трябва да бъдат хранени с кърма както обикновено, заедно с перорални разтвори за рехидратиране. Някои от тях, възстановяващи се от вирусни диарии, имат проблем с храносмилане на лактозата до един месец или повече.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest