Зад привидно безобидното съкращение ХОББ се крие зловеща болест - хронична обструктивна белодробна болест известна още като „болестта на пушача“. Нарекли са я така, защото 85 % от заболелите от ХОББ са пушачи.
Повечето от пациентите с тази болест не знаят, че я имат. Диагнозата им се поставя след функционално изследване на обема на въздух в дихателните пътища. Болните се обръщат към специалист-пулмолог едва след като състоянието им се влоши до степен, в която изпитват остър задух, имат повтарящи се дихателни инфекции или кашлица с хриптене или „свирене “ на гърдите.
Колкото по-бързо се започне лечение, толкова по-голяма е ползата от него, защото веднъж настъпили трайни изменения в бронхите, те са необратими.
Хроничната обструктивна белодробна болест не се лекува. Има различни инхалаторни препарати, които повишават качеството на живот на болните от това заболяване и са изцяло финансирани от здравната каса. Те помагат на пациентите да дишат по-добре, както и намаляват моментите на изостряне на оплакванията, което значително забавя хода му на развитие и отдалечава момента на инвалидизиране.
От критично значение за успеха на лечението е болния от ХОББ да откаже напълно цигарите, както и да се храни с качествени храни богати на антиоксиданти. Лечение на ХОББ при пациенти, които не са спрели цигарите е противопоказно, защото може да увеличи риска от рак на белия дроб.
Лекарите определят ХОББ като едно социално-значимо заболяване. С хода на развитие на болестта бронхите се стесняват до степен, в която насищането на кислород в кръвта не е достатъчно за правилното оросяване на мозъка, мускулите и сърцето.
Мускулите отслабват, в белия дроб се развива пневмосклероза, възможно е да се появят и допълнителни усложнение като стенокардия или т.нар. „белодробно сърце“. Човек отпада до степен, в която не е в състояние сам да се обслужва.
Над 500 000 души или 10 % от българите са диагностицирани с ХОББ. Все по-ниска е възрастовата граница на заболелите. Лекарите го отдават на допълнителни фактори, освен пушенето, които могат да повлияят върху развитието на болестта като замърсения въздух или отоплението на печки с твърди горива.
Вече има диагностицирани пациенти с ХОББ и на 45-50 години. Очаква се смъртността от това заболяване да нарасне до 30% през следващите години.