Алкохолизмът, познат като синдром на алкохолната зависимост представлява съчетание от телесни, мисловни и поведенчески разстройства, при които употребата на алкохолни напитки придобива по-висок приоритет за даденото лице, отколкото други видове поведение, които са имали значение в миналото.
Алкохолизмът притежава няколко основни характеристики.
На първо място е влечението /известно още като психическа зависимост/ да се консумира алкохол, за да се промени съзнанието, физическото или психическото състояние на човека. На второ място е толерансът – промяна в поносимостта на организма, която се изразява в необходимост от приемане на все по-големи и по-големи количества алкохол.
След време ефектът на опиянение се постига с много по-малко алкохол. Появява се абстинентен синдром, който се изразява в психически и физически дискомфорт при липса на алкохол. От дългогодишната злоупотреба се получава различни телесни повреди, а нарушението в социалния живот е неизбежно.
Специалистите различават три типа поведение на пиене. Първият е употребата – приемането на неголеми количества алкохол за кратък период от време. Приемът може да бъде мотивиран от опит за подражание, любопитство, забавление или други причини.
Вторият тип поведение е злоупотребата – приемането на големи количества алкохол, които сериозно вредят на здравето и социалния живот. Последният вид е зависимост, която се изразява във физично и психично състояние на вътрешна принуда да се консумира алкохол.
Симптоми при алкохолизъм
За алкохолизъм се говори, когато три или повече от следните симптоми са били налице през последната една година:
Силно желание или чувство за вътрешна принуда да се консумира алкохол; Нарушена способност за контрол върху приема на спиртни напитки, която се отнася за началото, края или употребеното количество; Физиологично състояние на абстиненция; Прогресивно отпадане на всички останали алтернативни удоволствия или интереси, за сметка употребата на алкохол; Продължаване на консумацията на алкохол, въпреки видимите последици.
Симптомите на абстиненция имат различна тежест и са в различно съчетание помежду си. Появяват се след пълното спиране или рязко намаляване на количествата алкохол. Началото и протичането на абстинентното състояние е ограничено във времето и до голяма степен зависи от количеството и качеството на приеманите напитки.
Абстиненцията се проявява с две основни групи симптоми – психични и телесни. Психичните симптоми включват тревожност, депресия, раздразнителност и страх, напрегнатост и изключително силно желание да се пие алкохол. Телесните симптоми се изразяват в стягане в сърдечната област, повишено кръвно налягане, треперене на ръцете и устните, студена пот по тялото и лицето.
Диагностициране на алкохолизъм
В България от алкохолизъм страдат около 2.5% от населението. Съотношението между мъже и жени е около 6:1, като най-много злоупотребяват хората между 25 и 35-годишна възраст. Диагностицирането се извършва на база гореспоменатите критерии, както и на типичните прояви на болния.
Лечение на алкохолизъм
Лечението на алкохолизма е комплексно, съчетавайки в себе си психотерапия, медикаментозна терапия и различни социални дейности. Първата и най-важна стъпка на терапията е детоксикацията– очистване на организма от отровите и облекчаване на симптомите на дискомфорт, които съпровождат абстиненцията.
В следващите етапи се лекуват и усложненията на алкохолизъм. За съжаление няма лекарствено средство, което може да намали желанието за консумиране на алкохол и вътрешната принуда.
Излекуването на алкохолизъм се постига с дълги години психотерапия, която в началото е индивидуална и/или фамилна подкрепяща терапия. За постигане на дългосрочно въздържание особено полезна е груповата психотерапия, която се извършва в клубове за анонимни алкохолици.
Усложнения при алкохолизъм
Алкохолът е много силна клетъчна отрова. Има добра разтворимост, поради което прониква през всички клетъчни мембрани и оказва вредното си действие навсякъде. В резултат от алкохолната злоупотреба могат да възникнат различни проблеми – нарушения в съзнанието, деменция, периферна невропатия, чернодробни заболявания, цироза, панкреатит, внезапна смърт.
Злоупотребата с алкохол повишава риска от ракови заболявания. Налице е понижен имунитет и риск от развитие на възпалителни заболявания. Болният може да загуби работата си, своето семейство, приятели и всички социални контакти.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!