Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Хранене при остеомалация

Хранене при остеомалация

AdminAdmin
Администратор
1k1
Риба

Рахитът е болест, която се развива у децата при недостиг в организма на витамин D. У възрастни лица този недоимък причинява болестта остеомалация, която е размекване на костната тъкан.

Недостигът на витамин D се компенсира в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи или се приема с храната. Той увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява отстраняването им от организма. Основната причина за недостиг на този витамин е недостатъчното излагане на ултравиолетово облъчване и бедна на витамина храна.

Риба и масло от черен дроб на треска - това е храна с най-високата концентрация на витамин D. Заболелите трябва да консумират още херинга, сом, гъби, стриди, сьомга, консервирана розова сьомга, консервирана пъстърва, маринована херинга, сардини и скумрия.

Риба със сос

Соевото мляко също е изключително богато на този витамин. Портокаловият сок, както и млякото, подсилено с витамин D, трябва да бъдат неизменна част от вашето ежедневно меню. В търговската мрежа вече могат да бъдат намерени и десерти, подсилени с витамина.

Наблегнете на яйчния жълтък, целите яйца и сирене. От месата консумирайте свинско и говеждо. Сладоледът също съдържа известно количество от витамина, както и козе мляко, домашното масло и картофено пюре.

Недостатъчното количество витамин D предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма. Този дефицит нарушава функциите на различните органи в човешкото тяло - най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират.

Млечни продукти

Характерен ранен признак на болестта е задебеляването на ребрените хрущяли в областта на залавянето им за гръдната кост. Те изпъкват под кожата. Поради ниското съдържание на минерали ребрата са меки и лесно се огъват. Гръдният кош се сплесква странично, а в долната си част се разширява (а в горната се стеснява).

По-тежко болните пациенти имат силно изпъкнала напред гръдна кост. Гръбначният стълб също се изкривява. В по-късен етап на болестта се установяват деформации на крайниците. Китките и глезените надебеляват, а краката се изкривяват О-образно, по-рядко Х-образно.

Едновременно с диетата би могло да се проведе облъчване с ултравиолетови лъчи. Профилактично се назначава и допълнително витамин D.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest