Нефритът представлява състояние на бъбречно възпаление, при което се засягат бъбречните гломерули, каналчетата, легенчето и таза. Възпалението има различни разновидности според локализацията си – може да бъде наследствено, радиационно, интерстициално и др.
Най-често срещаната причина за заболяването е последствия след изкарани предишни инфекции като ангина, еризипел, скарлатина и др. Нефритът може да се появи и като следствие от възпалителни процеси, предизвикани от вируси или бактерии.
При случаи на хроничен нефрит е строго препоръчително заболелият да спазва определен хранителен режим, с който да си осигури безпроблемно преминаване през заболяването. Обикновено режимът не включва строги диети, а се придържа към целта да се установи балансирано и калорично хранене.
Ето какво трябва да е храненето при нефрит
Менюто на заболелият от нефрит трябва да включва задължително висококалорична храна, която да е богата на белтъчини. В това отношение перфектни предложения са пюретата и мусовете.
На обикновените ястия може да се осигури висока калоричност чрез въглехидрати и мазнини.
Друго важно нещо в хранителния режим при нефрит е да се увеличи приема на витамини. Това може да се случи чрез консумацията на плодове, зеленчуци, плодови или зеленчукови сокове.
Освен това, водещо по време на хранителни режим е да се установи водно-солеви баланс.
Ето какви храни могат да се консумират при нефрит
- тестени храни – хляб с минимално количество сол; само сладки палачинки;
- супи – крем супи, зеленчукови супи и т.н., като важно условие е да се минимизира подправянето;
- млечни продукти – течна и заквасена сметана, извара, кисело-млечни продукти, прясно мляко;
- мед;
- риба – всички нетлъсти видове в сварен вид, на пара или леко запържени;
- месни продукти – нетлъсти видове месо, които да се сварят и след това да се запекат или запържат с минимално количество мазнина;
- зърнено-житни култури;
- плодове и зеленчуци;
- напитки – сокове от зеленчуци или плодове, плодов чай, отвара от ягоди, шипки или боровинки.