Алопеция ареата /Alopecia areata/ или само алопеция представлява автоимунно заболяване, при което собствената имунна система, защитаваща тялото от навлизането на различни външни елементи, погрешно атакува космените фоликули. Тези фоликули представляват чашковидни миниатюрни структури, от които растат космите. Алопецията може да доведе до загуба на коса или окосмяване в други части на тялото.
Податливостта на жените към алопеция се мени през различните периоди от живота. Например след раждане почти половината от жените претърпяват обновяване на окосмяването, а след менопауза в резултат на хормоналния дисбаланс косъмът силно изтънява. Обикновено алопецията засяга деца и млади хора, но не е изключено да засегне и възрастни индивиди.
Психични травми също могат да причинят обновяване на косъма. Въпреки че до момента алопецията не е много добре изучена, специалистите твърдят, че тя може да се получи в резултат на редица заболявания, като проблеми с щитовидната жлеза, анемия, стрес, спазването на тежки и нездравословни диети, некачествени ваксини и др.
Най-често срещаната причина за появата на алопеция се оказва загубата на тегло, а при спазващите вегетариански диети, рисковете за недостиг на протеини и желязо се увеличават, което може да доведе до косопад.
Видове алопеция
Четири са основните видове косопад:
Алопеция андрогеника – представлява оплешивяване от мъжки тип, което при жените се изразява в общо оредяване на косата;
Алопеция тоталис – причинява пълно опадане на косата;
Алопеция ареата – в началото започва с едно кръгло петно на темето, но постепенно обхваща и други участъци от главата;
Алопеция универсалис – цялото окосмяване по тялото опада.
Симптоми при алопеция
Общите и най-характерни симптоми на заболяването са плешивост под формата на кръгли петна по скалпа; обезкосмяване на скалпа в засегнатите райони; временна загуба на коса; оплешивяване. Алопеция ареата често се случва при хора, чиито роднини страдат от автоимунни заболявания като диабет, системен лупус, проблеми с щитовидната жлеза, болест на Адисон, злокачествена анемия и др.
Диагностициране на алопеция
За да се постави диагнозата алопеция се прави космена биопсия, при която в ранните стадии на заболяването се открива инфилтрат от лимфоцитни клетки, разположени около корена на косъма.
Характерното опадане на косата и наличието на кръгли участъци без коса значително улесняват диагнозата, но все пак трябва да се проведат и някои изследвания, които да установят точната причина за възникване на заболяването.
Лечение на алопеция
За съжаление не съществува средство, което да излекува напълно неприятната алопеция. Има определени подходи за лечение, които могат да стимулират растежа на коса, но нито едно от тях не може да предотврати падането на нови кичури коса, нито да излекува болестта, причиняваща косопада. Лекуващият лекар може да предпише някои от следните медикаменти за лечение:
Кортикостероиди – това са мощни противовъзпалителни средства, които наподобяват хормона кортизол. При вътрешно приложение тези медикаменти потискат имунната система, затова често се използват при автоимунни заболявания, каквото е алопеция. За лечение на това заболяване кортикостероидите могат да се предпишат по три начина – мехлеми за местно приложение, кортикостероиди за вътрешно приложение и за локално инжектиране.
Фотохимиотерапията е друг метод, който се използва най-често за лечение на псориазис. При клинични проучвания около 55% от хората получават приемливо възстановяване на окосмяването след използването на фотохимиотерапията. Но трябва да се отбележи, че процентът на рецидиви е висок, а пациентите трябва да посещават подходящ терапевтичен център поне два-три пъти седмично.
Когато приложените лекарствени лечения не дадат резултат, пациентите много често прибягват към алтернативни начини за лечение. Тези терапии включват акупунктура, хранителни добавки с цинк и витамини, китайски билки. Ефективността на тези методи е възможна, но не е напълно сигурна. Някои от тях дори могат да влошат косопада.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!