Витамините са основоположници на жизнеността, енергията и здравето ни. Те представляват основни хранителни вещества, наред с белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли. Основни регулатори на обменните процеси, тяхно основно действие е катализата.
Но както недостигът им може да доведе до специфични недоимъчни състояния и болести, така и приемът на големи количества витаминни препарати е причина за хипервитаминози. Те се развиват бавно и трудно се диагностицират.
Витамините от група B и C са разтворими във вода, поради което не могат да се съхраняват в организма, така че ако вземете повече от нужното, те просто ще се отделят. Мастно-разтворимите витамини, като витамините А, D, Е и К, се съхраняват в мастните депа на организма, така че те могат да се натрупват и да доведат до сериозни странични ефекти.
Витамин А
Тъй като е мастно-разтворим, той лесно може да се натрупа в организма и да доведе до много странични ефекти. Предозирането с витамин А се нарича хипервитаминоза А. Основните симптоми са анорексия, хиперкалциемия, главоболие, повръщане, уголемяване на черния дроб и слезката и др.
В комплекс
Витамините В или B-комплекс витамини B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, B-7, B-9 и B-12 са основен набор от хранителни вещества. Те се наричат още тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенова киселина, пиридоксин, биотин, фолиева киселина и кобаламин. Предозирането с тях не е опасно, обикновено излишните количества се отделят чрез бъбреците.
Витамин С
С този най-известен витамин също може да се предозира. И въпреки, че всеки ден трябва да се консумира витамин С, твърде много може да бъде токсичен. Допустимата горна граница за витамин С е 2000 мг на ден, или 2 г.
Симптомите, сигнализиращи за предозиране на витамин C, се свързват с храносмилателния тракт: тежко стомашно-чревно дразнене и диария.
Продължителните диария или повръщане от своя страна могат да доведат до дехидратация, което води до изключителна жажда, умора, ниско отделяне на урина и понижаване на кръвното налягане. Диарията и повръщането могат също да причинят електролитен дисбаланс. Хипервитаминозата с витамин С може да доведе и до камъни в бъбреците.
Витамин D
Хипервитаминоза D се нарича и витамин D токсичност. Предозирането с този витамин е опасно. Ефектите от него включват стомашно-чревни нарушения, повишено кръвно налягане и повишени нива на калций в кръвта (хиперкалциемия), което може да доведе до нередовен сърдечен ритъм и други медицински проблеми.
Симптомите включват диария или запек, умора, гадене, повръщане, главоболие. Може да доведе и до калциране на меките тъкани.
Витамин Е
Хипервитаминозата с витамин Е се характеризира с неясно виждане, гадене, замаяност.
Витамин К
При предозиране с витамин К, налице са стомашно-чревни смущения и анемия.