При изкълчено се препоръчва да се правят студени компреси на всеки два-три часа без обаче да се използва лед за охлаждане на проблемното място. Ледът не се препоръчва, защото може да има обратен ефект върху изкълченото и да усили болката.
Ако много ви боли изкълченото място, върху него се слага тесто, направено от брашно и оцет – това много бързо намалява както болката, така и отока. След като се сложи върху изкълченото това тесто, мястото се обвива с бинт.
Препоръчва се да се потърси помощ на специалист, но долекарската помощ се изразява в това да се обвие изкълченото място с бинт, но без да се стяга прекалено. Пострадалият не трябва да движи крака или ръката си, където се намира изкълченото.
Едно от народните средства при изкълчено е да се вземат равни части мента и жълт кантарион и да се залеят с червено вино, така че да се покрият. След 4 часа да се добави 1 чаена лъжичка оцет и с памучни тампони, напоени в сместа, да се правят компреси, които да се сменят на 2 часа.
Може да се правят компреси и само с помощта на студена вода, с която се намокря памучен тампон. Мястото се обвива с бинт и след 2 часа компресът се сменя.
При изкълчено намалява болката и компрес от лук и захар. На изкълченото място се слага смес от ситно нарязан лук и малко захар, стрити в хаванче. Отгоре се слага парченце марля и се обвива с бинт.
За изкълчено помага и компрес с лавандулово масло. То се приготвя предварително и се съхранява в домашната аптечка, тъй като помага много при изкълчено.
Лавандуловото масло се приготвя от 1 част цветя от лавандула и 5 части зехтин или слънчогледово олио. Сместа престоява 1 месец и се използва за компреси при изкълчено. Тази смес действа болкоуспокояващо и намалява отока.
Коренът от девесил също помага при изкълчено. Три супени лъжици корен от дивисил, ситно нарязан, се залива с малко вряла вода, оставя се да престои 20 минути и се охлажда.
Тази смес се използва за напояване на памучен тампон, който се поставя върху изкълченото, а след това се обвива с бинт.