Британски учени разработиха микрочипове, които ще се прикрепят към нерв в коремната кухина, за да контролират апетита. Иновативното устройство ще е голям помощник на желаещите да отслабнат.
Чипът ще бъде поставян в човешкото тяло по хирургичен път, чрез специални електроди. Според създателите на „интелигентните“ чипове те ще са най-ефективното средство за отслабване.
Разработката на британските учени ще обработва електрическите и химическите импулси. Тези импулси ще манипулират сигналите до главния мозък, съобщавайки на организма, че тялото е сито и не се нуждае от храна.
Ръководителите на проучването от Кралския колеж в Лондон уверяват, че устройството ще контролира апетита – няма да го спира.
Според изследователите в човешкото тяло има достатъчно хранителни запаси, но повлиян от различни фактори, често мозъкът подава погрешни сигнали, че има нужда от допълнителна храна.
Проектът е финансиран от Европейския съвет за научни изследвания със сумата от 7 милиона евро.
За сега експериментите се провеждат само върху животни. Очаква се до 3 г. микрочиповете да се имплантират и на хора, желаещи да контролират апетита си.
Екипът се надява след успешното му имплантиране на хора, да се решат проблемите с увеличаващите се случай на анорексия и булимия. Тези хранителни разстройства са опасни за живота. Статистиката сочи, че те са втората най-срещана причина за смъртност сред младите хора.
Разработват се и чипове за намаляването на епилептични припадъци.
Създателите обещават евентуалните операции да са на достъпни цени, за да се възползват повече хора от тях.
Блуждаещият нерв, към който ще се прикрепя чипа, регулира множество функции в тялото – сърдечната честота, секрецията на киселини в храносмилателната система, свиването на червата и дишането.
Британските учени не са единствения екип, който опитва да се справи със затлъстяването. Американската компания – „EnteroMedics“ също разработва имплант, който ще контролира апетита чрез електрически импулси.