Пробожданията в сърцето се усещат в лявата половина на гърдите, там където се намира самият орган. За нея може да има различни причини.
Нерядко подобен спазъм се проявява след определено физическо натоварване. Придружено е с усещане за парене, натиск и свиване. В този случай най-вероятно става въпрос за стенокардия - една от формите на исхемичната болест на сърцето. За да се докаже пациентът се подлага на електрокардиограма, стрес - ЕКГ и денонощна мониторна ЕКГ по Холтер.
Често силна простуда може да доведе до спазми в сърцето. На подобно състояние трябва да се обърне внимание, тъй като те могат да са реакция на микробните токсини, а също и признак на ревматизъм или ендокардит - възпаление на вътрешната обвивка на сърцето. Установява се с посещение при кардиолог или ревматолог.
Ако пробождащата болка се прояви в състояние на покой – продължителна или моментна, както и при силно вълнение, то най-вероятните и причинители са вегетативната дисфункция или депресията. Нужна е консултация с психоневролог. Не се ли вземат мерки, може да има сериозни последици за здравето.
Подобен симптом е типичен за младежите в тинейджърска възраст. При тях подобен бодеж се отдава на "порастването". Често обаче е свързан с лични терзания, намиращи външен израз, на които трябва да се обърне внимание.
Силната и остра болка може да се прояви и при движение - дълбоко вдишване, обръщане на тялото, махане с ръце. В този случай става въпрос за определено заболяване на опорно-двигателния апарат. Установява се с помощта на невролог или ортопед.
В някои случаи пробождащата болка се проявява след приемане на мазна или лютива храна или на гладен стомах. Възниква поради общата инервация на сърцето и органите в коремната кухина. Може да е признак за наличието на гастрит, язва на стомаха, панкреатит, холецистит. Само терапевтът или гастроентерологът могат да ви помогнат в разпознаване източника на болката.
В редки случаи рязката болка е придружена с обриви по кожата между ребрата. Това е т.нар. опасващ херпес. От него по правило боледуват възрастните хора. Установява се при дерматолог или специалист по инфекциозни заболявания.