В периода края на януари – началото на февруари обикновено избухва грипна епидемия. И този сезон няма да е по-различно, заявява главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
До момента грипната вълна не е много тежка и засяга само най-западните части на Стария континент - Шотландия, Норвегия, Швеция и Испания. Точна прогноза за това кога ще дойде той у нас не може да бъде дадена. Очакванията обаче са да не е много тежък.
Въпреки това дори леките форми на грип могат да се окажат проблем, тъй като имунитетът на българите е спаднал. А това обуславя появата на повсеместна грипна епидемия. Статистиката сочи, че в последните две години по-малко българи са боледували от грип, което означава, че по-малко хора са изградили антитела и имат имунитет.
От това логично следва, че колективният имунитет е по-слаб. Поради това тази година е препоръчително хората да вземат строги и превантивни мерки, като това да ползват хигиенни кърпички и да се имунизират например.
Най-тежки усложнения от грипа могат да получат бременните, децата до 14 г. и хората над 65 г. с хронични заболявания.
До момента в лагерите и приютите, където са настанени бежанци и нелегални имигранти, няма особени проблеми с грип. В лагерите, където ситуацията е тежка и хигиенните условия не са добри, усложнения има с други инфекциозни заболявания. Въпреки това с влошаването на времето грипът неминуемо ще се появи и там.
Лекарите у нас препоръчват ваксините срещу грип. Страната ни е с най-нисък процент на ваксинирани срещу грип в цяла Европа. Отличник е Холандия с 75%, докато България е на дъното с 3%.
У нас няма много избор на ваксини на пазара. Въпреки това подобна ваксина може да спаси живот и струва само 10 лв. За сравнение лечението на грипа струва към 50-60 лева. Характерна черта на грипния вирус е изменчивостта.
Поради тази причина понякога и най-добрите ваксини не работят много добре. Те са направени да се борят с три щама на грипния вирус, но не и с неговите мутации.