Тревожността се характеризира с учестен пулс и треперене на ръцете. Най-често се появява в стресови или опасни ситуации, а медиците обясняват, че това е нормалният отговор на организма при подобни обстоятелства.
Тревожното разстройство, от своя страна, е ментално състояние, което трае минимум шест месеца, обясняват лекарите. Характерно за него е т.нар. дистрес, който пречи на човек да води нормален начин на живот.
Кога може да се отключи тревожността? Възможно е да се появи заради различни фобии. С тях е свързано и социалното тревожно разстройство, което представлява прекалено притеснение от негативните оценки на хората около нас или от публично смущение.
Съществува и още един вид тревожно разстройство – генерализирано. Отличителна черта при него е, че човек започва да се тревожи прекалено и да изпитва силно притеснение от обичайни и всекидневни дейности.
Как се случва всичко това в човешкия организъм? Амигдалата в мозъка е отговорна за всички човешки емоции, включително и за страха. Именно тя „казва“ на хипоталамуса да премине в режим „бий се сега или бягай“.
Това от своя страна довежда до освобождаване на епинефрин, заради който се повишава сърдечният ритъм на човека, покачва се и кръвното налягане.
Заради всичко това, симпатиковата нервна система става свръхактивна, допълват специалистите. Това може да доведе до физически симптоми, които често се наблюдават у хората, които имат панически атаки.
Често се случва хората да се опитат да решат проблем като тревожността с психоактивни вещества и алкохол. Смятат, че това е някаква защита срещу подобно състояние.
Разбира се, специалистите в никакъв случай не подкрепят подобно „лечение“ – то не само няма да подобри състоянието на човек, но е възможно да създаде и други проблеми в бъдеще.
Тревожността може да бъде без причина, остра, тоест с внезапно появяване или хронична. Според своята интензивност, тя се разделя на лека, умерена, тежка или паника – последната се характеризира с физически симптоми като задушаване.