Милиони хора по света живеят на ръба, в очакване на трансплантация на органи или тъкани. За съжаление, тук не е важно само наличието им, а дали ще са подходящи и налице ли е тъканна съвместимост (тя зависи от имунните заложби за сигурност на организма на приемателя).
Много важно откритие са направили учени от Университет в Тексас. Те създали изкуствен бял дроб, отгледат в лаборатория с помощта на увредени бели дробове от две деца, загинали в катастрофа. Екипът обяснява, че са имали възможност да достигнат до този невероятен успех благодарение на това, че са използвали скелет на донорски бял дроб.
Върху него поставили клетки от другият бял дроб и поставили скелета в хранителна среда. Най–накрая след дълго чакане на четвъртият месец клетките започнали да се разрастват и изкуствено създаденият бел дроб достигнал обичайните размери. Той бил с бял цвят, понеже не е изпълнен с кръв, освен това се оказал по–мек и по–слабо еластичен.
Преди това научно откритие да бъде оповестено, екипът учени повторили изследването, за да бъдат сигурни, че са постигнали истински резултати.
За съжаление, на този етап не е много сигурно дали тези бели дробове биха заработили в човешкия организъм, но изследователите не се предават.
На този етап изследователите се подготвят да направят трансплантация на такъв бял дроб на прасе, което се очаква да се случи в близките 1 или 2 години. Проучването ще продължи като се очаква след десетилетие този метод да започне да спасява човешки животи.
Ръководителят на екипа в Тексас смята, че техният метод може да бъде от полза и за изграждане на други органи. Съществуват и открития като създадена изкуствена трахея, която е била трансплантирана за първи път върху човек през 2011 година. До момента са направени общо шест такива операции.
Друго проучване в Университета на Гранада в Испания с помощта на стволови клетки от пъпна връв постигнало също високи лабораторни резултати. От тях те създали изкуствена кожа, която може да бъде съхранявана в тъканна банка дълго време. Това позволява при спешни случаи тя да бъде използвана, с което рискът за живота намалява значително.