Всеобщо известно е, че силните звуци нарушават слуха при човека. Едно ново проучване показва механизма на увредата, благодарение на което ще стане възможно навременно профилактиране на евентуални слухови смущения.
Според много изследвания в областта, милиони хора по света имат загуба на слуха, като резултат от шумна работна среда или от други силни звуци и дейности съпътстващи ежедневието (като силната музика например).
Проучванията на учените показват, че много хора слушат доста силна музика, без да осъзнават, че тя повлиява способността за разпознаването на звуци в по-късен етап от живота. Така постепенно се стига до загуба на слуха, невъзможност за разбиране на речта, особено ако хората говорят наблизо.
Д–р Хаман отбелязва още, че разбирането на речта е зависимо от бързото предаване на звукови сигнали чрез слуховия нерв – този който пренася звуковите вълни от ушната мида на вътрешното ухо към мозъка.
Предишни проучвания са показали, че излагането на силен шум довежда до забавено предаване на тези слухови сигнали, увреда на слуховия нерв, което от своя страна довежда до загуба на слуха.
Като причина се изтъква и изтъняването на миелиновата обвивка на ухото, чиято роля е да предпазва слуховия нерв. Екипът установява, че загубата на слуха в резултат на излагане на силен шум се причинява главно от изтъняване на защитната миелинова обвивка.
Така разбирайки механизмите на увредата, според д–р Хаман могат да бъдат назначени медикаменти, които да подобряват слуховите възприятия, без да се стига до усложнения.
Бъдещите планове след тези открития са тестване на лекарства, които биха могли да коригират изтъняванията, възстановявайки слуха на човека.
И едно интересно допълнение е едно проучване от Бостън, което посочило, че жените които консумират повече кафе е по-малко вероятно да развият шум в ушите.