Какво представлява тинитусът
Тинитусът всъщност е латинското наименование на шум в ушите. Шумът може да се изразява в звънене или свистене, което се усеща в областта на ушите или главата. В голяма част от случаите тинитусът не е особен проблем, а по-скоро фактор на дискомфорт, който би могъл да се отстрани. Тинитусът не е заболяване, а симптом за евентуален проблем. В редица случаи тинитусът е комбиниран с редица негативни явления като световъртеж и нарушение в равновесието, обща слабост, проблеми с паметта и ниско самочувствие на засегнатия индивид.
Шумът в ушите може да бъде изключително обезпокоителен за хората, страдащи от него. Това състояние може да възникне във всяка една от четирите части на слуховия апарат – външното ухо, средното ухо, вътрешното ухо и мозъка. Най-често срещаният тип на шум в ушите е известен като субективен шум, което означава че звукът не може да бъде чут от останалите хора.
Причини за тинитус
Напълно нормално е понякога човек да усеща шум в главата или ушите. Тялото произвежда шумове постоянно, но поради редица причини не ги отличаваме винаги. Всяко едно препятствие обаче блокира шумовете и води до задържането на шумове в главата. Препятствие може да бъде ушната кал или чуждо тяло, попаднало в ухото. Секрети и течности, както и болестни състояния на тъпанчевата мембрана или костта на средното ухо може да причини тинитус.
Често срещана причина за появата на тинитус е възникнало увреждане на краищата на слуховия нерв, който се намира във вътрешното ухо. Високият шум е една от най-честите причини за тинитус. Излагането на силна музика или силен работен шум уврежда кохлеата. Неочаквано излагане на шум, като концерт например може да доведе до временен звън в ушите.
В много случаи шумът в ушите може да е причинен от излагането на стресови ситуации, психически и депресивни състояния. Шумът в ушите може да е отражение на тумори, които засягат слухово-вестибуларния апарат. Дегенеративни невромускулни заболявания поразяват мускулите на средното ухо. Засягането на тези мускули може да е причинено от инсулт, травми, множествена склероза, енцефалит. Шумът в ушите, причинен от травма обикновено се наблюдава и в двете уши.
Пулсиращият шум в ушите може да бъде причинен от доброкачествена интракраниална хипертония и увеличаване на налягането на течността около мозъка. Причини за пулсиращ шум могат да бъдат още анемия, бременност, хиперфункция на щитовидна жлеза]. Пулсиращия шум се проявява в синхрон със сърдечните удари.
Симптоми за тинитус
Ако започнете да чувате шумове, които никой около вас не чува, почти е сигурно че сте засегнати от тинитус. Шумовете могат да се изразяват по различен начин. Тинитусът причинява дискомфорт, а в някои случаи може да е придружен от загуба на слуха или световъртеж. Отделните хора имат различен праг на поносимост към различните шумове.
Диагностициране на тинитус
Лекарят трябва да бъде запознат със състоянието, симптомите на шума и от колко време ги изпитвате. Правят се и няколко специфични теста, които помагат за прецизното диагностициране на тинитуса. За лекарят има значение какви са характеристиките на шума – дали е постоянен или периодичен, пулсиращ или неравномерен, или пък е свързан със загуба на равновесие и слух. Ако шумът е постоянен и необясним се прави тестът аудиограма. При този метод специални маркери отбелязват намаляването на слуха. Други изследвания за диагностициране на тинитус са слуховата стволна реакционна аудиометрия, компютърна томография, магнитно-резонансно изследване. Тези тестове са важни, за да се изключи възможността за развитие на тумори.
Лечение на тинитус
Няма точно определено лечение на шум в ушите, което да дава ефект. Лекарят може да предпише някои медикаменти, полезни биха били ниацин и препарати на билкова основа. В някои случаи се прилага акупунктура, защото има благоприятен психически ефект. Лекарите често дават съвет да се направи опит за замаскиране на дразнещите шумове – чрез часовници, радио и телевизия и други странични шумове.
Ако страдате от тинитус не пренебрегвайте симптомите, а посетете лекар. Така ще изключите развитието на по-сериозно заболяване и ще установи причината за шума.
Превенция на тинитус
Ако шумът в ушите е причинен от външен фактор, а не от сериозен вътрешен процес, бихте могли да вземете някои мерки, чрез които да предотвратите появата на шум.
Ако работното ви място е прекалено шумно трябва да се предпазите. Носете протектори, които до известна степен намаляват шумовия фон, не само на работното място, но и на концерти, състезания и други шумни събития.
Не забравяйте, че органите на слуха са изключително чувствителни. Те са част от нервната система, затова трябва да ги щадите. Всяко едно изменение в здравословното състояние от физиологичен или психологичен характер може да предизвика тинитус. Избягвайте директното излагане на силни шумове, контролирайте кръвното си налягане, почивайте си пълноценно, намалете излагането на тревожни състояния, намалете консумацията на сол. Ограничете кафе и никотин.
Хранене при тинитус
Подходящата храна може да помогне при шумът в ушите. Изследователите твърдят, че има значителна връзка между тинитусът и храната, която консумираме. Шумовете могат да бъдат предизвикани от високото кръвно налягане, което обикновено е резултат от неправилното хранене. Избягвайте приема на мазните меса, пържените храни и рафинираните захари. Увеличете приема на магнезий и калий, тъй като те са чудесни източници на хранителни вещества. Ще ги откриете в храни като ябълки, кайсии, печени картофи, банани, цвекло, листни зеленчуци и ядки.
Витамините от групата - витамин В12, витамин В5 и витамин В6 са изключително полезни. Може да се набавят в пълнозърнестите продукти, плодове и зеленчуците, млечни продукти, риба, птиче месо.
Дефицитът на витамин А може да причини проблеми на вътрешното ухо. Чудесни източници са риба, боровинки, моркови, пъпеши, жълти зеленчуци, портокали и кайсии.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!