В днешни времена стресът, погълнал обществото, и постоянната ангажираност все по-рядко срещат членовете на едно семейство на обща закуска, обяд или пък вечеря. Оказва се обаче, че семейните сбирки могат да сплотят хората, както и да ги предпазват от негативите на 21 век.
Ново изследване показва, че семейните събирания предпазват тийнейджърите от малтретиране в киберпространството.
Според проведеното проучване близо 43 % от юношите на възраст 13 – 17 години са преживели някакъв кибертормоз за последните 12 месеца. Специалистите подчертават още, че той може да бъде много опасен и със сериозни последици за младото поколение.
Анализът сред такива деца показва, че този начин на малтретиране предизвиква у тийнейджърите чувства на безпокойство, депресия, дори и поява на суицидни мисли (за самоубийство).
Опасностите идват и от факта, че този вид тормоз трудно може да бъде проследен от родителите или възпитателите. Това са думите на Проф. Франк Елгар от Катедрата по психиатрия към университета Мак Гил, Канада.
Екипът смятат, че семейният контакт по време на събиранията може да намали ефектите на кибертормоза. И с цел да докажат своето наблюдение учените изследват 20 385 юноши от Уисконсин.
Специалистите се опитали да разберат каква част от подрастващите са били изложени на тормоз и съответно дали е бил лице в лице или посредством интернет. Едновременно с това те уточняват колко често тези деца участват в различни семейни събирания.
Резултатите посочили, че 2.6 – 4.5 пъти е по-вероятно юношите, подложени на кибермалтретиране, да имат емоционални и поведенчески проблеми. Също при тях се среща по-често и злоупотребата с наркотични вещества, като при мнозинството са били налице по-редки срещи около семейната трапеза.
Професор Елгар допълва, че много от младежите вероятно получават подкрепа по друг начин – със семейно спортуване например. Обичайно трудностите през време на тийнейджърските години не са малко и по тази причина е нужно постоянство от страна на родителите и близките, съветват специалистите.