Нови изследвания посочват, че хората на средна възраст, страдащи от мигрена, са предразположени от поява на болестта на Паркинсон.
Според изследователския екип категоричното потвърждаване на връзката между мигрена и Паркинсон ще подпомогне бъдещото ранно откриване и предотвратяване развитието на това неврологично заболяване.
Болестта на Паркинсон е неврологична и е с неизяснена етиология, като се предполага увреждането на мозъчни клетки, произвеждащи мозъчния медиатор допамин, стигайки се до неговата липса. Честите първи симптоми са тремор на едната ръка. С времето се наблюдава и брадикинезия (забавени движания), мускулна скованост, промени в начина на говорене, деменция.
Мигрената от своя страна представлява хронично нарушение с проява на умерени до силни главоболия. Те се проявяват като комбинацията между разширяване на кръвоносните съдове и освобождавамето на химикали от нервните влакна, намиращи се около съдовете, довеждайки до появата на болка. Това състояние може да се предхожда и от замъглено виждане.
За целта на изследването било проведено проучване с участието на 5620 души на възраст между 33 и 65 години. Те били оценявани за болестта на Паркинсон и синдрома на неспокойните крака. В началото 1028 от участниците имали главоболие, без обаче симтомите на мигрена. Други 238 билибс мигрена без аура (обикновена мигрена), а 430 били с мигрена с аура (класическа мигрена).
Оказало се, че при тези 430 човека е два пъти по-вероятно да се развие болестта на Паркинсон.
При хората с мигрена с аура симптоми на Паркинсон се наблюдават при 19.7 %, мигрена без аура – 12.6%, а при хората без главоболие – при 7.5 %.
Резултатите посочили още, че рискът от развитието на синдрома на неспокойните крака е еднакъв при всички видове главоболие.
Учените се опитват да обяснят връзката между мигрената и Паркинсон с дисфункция на невротрансмитера допамин, откъдето се стига и до поява на мигрена години наред. Симптомите на мигрена са честото прозяване, гадене и повръщане и се смята, че те са свързани със стимулирането на тези допаминови рецептори.