В последните години се наблюдава тенденция хората да предпочитат билките пред регулярните лекарства за лечение на различни заболявания, смятайки ги за по-безвредни и надеждни.
Разбира се, че ако те са подбрани правилно няма да навредят на здравето на човека. Последни проучвания в областта обаче поставят тяхната безопасност на изпитание.
Наскоро публикувано изследване твърди, че някои билкови лекарства са замърсени с токсини, и то в нива вредни за човешкото здраве.
Билковата медицина се определя най-общо като такава, при която се използват различни видове растения за лечение на редица заболявания. Според изследователи от Пакистан повече от 50 % от хората се лекуват с алтернативна медицина и използват на хомеопатични препарати.
Учените допълват, че не бива човек да се предоверява на билките, защото те могат да бъдат замърсени с плесени, които ги правят токсични.
Подчертава се, че така може да с стигне до развитието на злокачествени заболявания на черния дроб, увреждане на бъбреците, репродуктивни нарушения и потискане на имунитета на човека.
И понеже билковите препарати не са добре проучени и производството им не попада в обсега на достатъчно изследвания, те се използват често неправилно и застрашават здравето на хората.
Изследователите от Пакистан изследват токсичните нива на плесен открити в 30 различни проби билкови препарати. Те идентифицирали мухъл в 90 % от тях, а при 70 % нивата на токсичност преминавали нормите.
Установили още, че в 31 % от изследваните видове се произвеждат микотоксини. В 19 % от тях са афлатоксини, довеждащи до развитието на рак на черния дроб, а в 12 % охратоксин А, който е вреден за бъбреците и черния дроб.
Накрая се оказало, че в 43 % от всички проби са налице вредни форми, които оказват негативно влияние върху здравословното състояние на хората.
Екипът допълва, че замърсяване на билките може да стане по всяко време на производствения процес - от самия растеж, обработката, събирането им, транспортирането или съхранението. Също остава под въпрос кой ги продава и каква хигиена спазва.