Ракът на черния дроб е сериозно заболяване, което има изключително тежка прогноза. Смята се, че всяка година половин милион души чуват страшната диагноза. Ракът на черния дроб има бърза еволюция, която обуславя лошата прогноза.
Най-висока е честотата му в Югоизточна Азия и Африка, докато в Европа и САЩ се среща по-рядко. Мъжете боледуват по-често. Макар че ракът на черния дроб е с относително по-ниска честота, в сравнение с останалите онкологични заболявания, той на четвърто място като причина за смърт.
Чернодробната цироза е сред най-честата причина за възникване на рак на черния дроб. Между 60 и 90% от случаите на злокачествена малформация възникват на базата цироза.
Хроничната инфекция с вирусите на хепатит С и хепатит В, хроничната злоупотреба с алкохол, въздействието на различни токсични вещества също са сред водещите причини за чернодробен рак. Действието на някои специфични канцерогени като афлатоксини предизвикват генетични трансформации, които могат да доведат до злокачествено израждане на чернодробните клетки.
Видове рак на черния дроб
Макроскопски погледнато се различават три форми на рак на черния дроб:
Туморна – масивен единичен тумор;
Мултицентрично-нодуларна – наличие на множество туморни възли;
Дифузно-инфилтративна – изключително рядко срещана форма.
Микроскопски се различават високодиференциран, умеренодиференциран, слабодиференциран и анапластичен рак.
Симптоми при рак на черния дроб
Клиничните прояви на рак на черния дроб зависят от стадия и разпространението на злокачественото образувание. Характерни са липса на апетит, отслабване, лесна уморяемост и намалена работоспособност, гадене и повръщане.
Много чести са кожните промени като жълтеница – жълто оцветяване на кожата и бялото на очите, поява на бели депигментирани петна. В някои случаи се образуват червеникави петна по горната част на гърдите; оранжево-червеникаво оцветяване по стъпалата и дланите. Рак на черния дроб причинява нарушения в кръвосъсирването, който се изразяват в появата на подкожни кръвоизливи и синини при много леки травми.
При половината от болните от рак на черния дроб се установява асцит – събиране на течност в коремната кухина. Ракът на черния дроб метастазира в местните лимфни възли, в костите, в белите дробове. Това причинява редица разнообразни оплаквания.
Усложнения при рак на черния дроб
Усложненията при заболяването са свързани не само със самото заболяване, но и с предхождащата или съпътстваща цироза. Тези усложнения се изразяват в тромбоза, руптура на туморен възел, изливане на кръв в корема, портална хипертония.
Поради наличието на чернодробна цироза очистващата функция на черния дроб е силно нарушена. При това положение някои токсини се натрупват в кръвта. Симптомите за това са намалена работоспособност, безсъние и безпокойство, треперене на ръцете и др.
Диагностициране на рак на черния дроб
Поставянето на диагнозата се извършва чрез извършването на чернодробна пункция – с тънка игла се взема тъкан от черния дроб. Пробата се изследва под микроскоп от хистопатолог.
Задължително трябва да се определи стадият на заболяването, защото именно от него зависи прогнозата и изборът на лечение. Другите методи, които намират място в диагностичния процес са компютърната томография, магнитно-резонансна томография, абдоминална ехография с биопсично изследване.
Лечение на рак на черния дроб
При наличието на единични тумори и тумори, които са ограничени в един чернодробен дял, се прилага частична чернодробна резекция /отстраняване/ или хемихепатектомия с отстраняване на регионални лимфни възли. При множествени тумори, но без метастази може да се извърши трансплантация на черен дроб.
Допреди няколко години се считаше, че лекарственото лечение при рак на черния дроб е неефективно. През 2007 година в Европа и САЩ се одобрява лекарство, което подобрява преживяемостта на болните от това коварно заболяване. Тази голяма стъпка е причина за разработването на нови алгоритми за диагностика и лечение на чернодробния рак.
Прогнозата на заболяването е много сериозна. От изключително важно значение е в кой стадий на рака е поставена диагнозата, както и възможностите за прилагане на най-добрата комбинация от терапевтични методи.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!