Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Гъба гигант бори болести и носи дълголетие

Гъба гигант бори болести и носи дълголетие

Гъба на безсмъртието
Загряващи пластири при болки и травми
Препоръчано за теб:
Загряващи пластири при болки и травми
20.00 лв.

Гъба гигант с изключителни лечебни качества беше открита в Южен Китай (автономен район Гуанси-Чжуан). Местното население я нарича гъба на безсмъртието или линчджи.

Огромният екземпляр е открит от местния жител Вей Фанин. Диаметърът на гъбата е 107 см, а теглото - 7.5 кг, съобщава британският вестник Дейли мейл.

Вей Фанин много е щастлив от откритието, което ще му донесе и значителни финансови средства. Експерти вече са оценили първоначална цена на 900 долара.

Гъбата на безсмъртието е много рядко растение. Тя е трудна за отглеждане и дълго време е била достъпна само за висшата класа в Китай. Според народните предания в далекоизточната страна гъбата за първи път е израснала в митологичната градина на безсмъртието, която се намирала на изток от бреговете на Китай.

Доказано е, че гъбата спомага за свалянето на високо кръвно, лекува астма и алергии. Използва се дори и срещу разпространението на раковите клетки. Мнозина са и хората, които смятат, че едно от основните ѝ действия е забавянето на процеса на стареене.

Ботаниците от Китайската академия на науките твърдят, че полизахаридите и тритерпените в състава ѝ играят съществена роля за поддържане на жизнените функции на човешкия организъм.

След изследване на състава на гъбата е доказано, че в нея се съдържат около хиляда съединения, имащи ползотворен ефект върху човешкия организъм. Нейните спори се ползват от китайските фармацевтични компании.

Лечебните свойства на линчджи са признати повече от 2000 години. Гъбата е документирана в древните скриптове. Тя се появява за първи път в различи китайски текстове, свързани с даоизма около 1400 година преди новата ера.

Постепенно изображенията на линчджи излизат извън границите на религията и се появяват в картини, мебели и дори в аксесоари на жените.

Първата книга, изцяло посветена на лечебното растение, е на Шен Нон Джинг, написана през 220 след Христа. В нея той изрежда какви са ползите за здравето от гъбата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
52
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
анастасия
анастасия
23.01.2015 14:27
В азиатските държави още от много години се използват гъбите с медицински цели. Вече и при нас има такива продукти с високо съдържание на медицински гъби, които дори помагат срещу рак.
0
0