След няколко експеримента японски учени са категорични, че родителите не трябва да говорят на бебетата си с неразбираеми думи, защото това ще се отрази негативно на техните интелект и развитие.
Експертите от института Рикен в Токио са стигнали до заключението, че майките и татковците, които се обръщат към малките си деца с т.нар. бебешки език затрудняват уменията за комуникация на наследника си.
Това означава, че не е необходимо да изговаряме думите по-бавно, да ги изпяваме или да използваме техен странен вариант.
В изследването си японските експерти са записвали разговорите на няколко майки с техните деца, които били на възраст между 18 и 24 месеца. Тестовете продължили цели 5 години, от което се събрал 14-часов материал.
В края на опитите екипът е установил, че говоренето на децата по нормален начин е от ключово значение за тяхното развитие и богат речник. Речевото общуване с пеленачетата им позволява по-лесно да открият заобикалящия ги свят, а това ги прави и по-умни.
Изследователите са проучили 118 от най-честите използвани сричкови съчетания, както в нормалния, така и в бебешкия език на майките. Оказало се, че бебетата са много по-чувствителни към речта, отколкото се смяташе до сега.
Общуването на майката или възрастния с новороденото поставят основите, върху които ще се изградят неговите психика и личност. Нуждата от комуникация на бебето е също толкова важна, колкото нуждите му от сън и храна.
Благодарение на общуването с майката или друг възрастен бебетата трупат знания и умения за взаимодействие с околните. Така малкото човече си изгражда умения за комуникация, които да използва в бъдеще.
Специалистите съветват майките да четат разкази и стихове на децата си, правейки го с чувство. Така бебето ще развие прекрасно слуха си и ще се наслаждава на майчиния глас.
Отрано се забелязва, че бебетата общуват със своите майки като привличат техният поглед, поддържайки контакт с очи или чрез различни жестове и звуци, а при желание сами го прекратяват, отместват погледа встрани.