Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Какво трябва да знаем за безплодието при жените

Какво трябва да знаем за безплодието при жените

МаринаМарина
Джедай
4687
Бебе

Безплодието по последни данни засяга все повече мъже и жени. А липсата на информираност и страхът от посещението на специалист в областта, са водеща причина за късното диагностициране на репродуктивния проблем.

Важно е всяка жена да е наясно с промените в тялото през всеки период на живота, да знае кои са фертилните дни от месеца, да провежда изследвания, определящи евентуалната овулация, а най-важното е да е наясно, че с годините забременяването става все по-трудно.

Безплодието се разделя на две групи – първично, когато никога в живота на жената не е настъпвало забременяване, и вторично – има предшестващо раждане или аборт. И ако при желание за създаване на наследници от двата пола то не се случи в рамките на 1 година, редно е да се потърси медицинска помощ.

Важно е още по време на опитите ежемесечно да се следи овулацията на жената, дали в домашни условия или при специалист, за установяване на евентуален проблема на по-ранен етап.

Невъзможността за забременяване от страна на женския пол може да се дължи на различни причини.

Безплодие

Те могат да бъдат хормонални, да е налице проблем с маточни тръби (едностранно или двустранно), да има образуване на антитела в организма на жената срещу сперматозоидите.

Хормоналните промени в женския организъм могат да са виновни за липсата на овулация, както и за развитието на тънка и негодна за имплантация маточна лигавица. Може да се стигне до появата на така наречените поликистозни яйчници. Понякога е налице и генетичен проблем, поради което отделяната яйцеклетка се оказва негодна за оплождане.

При някакъв проблем с фалопиевите тръби става невъзможно придвижването на оплодената яйцеклетка към маточната кухина или достигането на сперматозоидите до нея.

Има и едно състояние, наречено ендометриоза, при което ендометриумът (най-вътрешният, повърхностен слой на матката) се поселва върху яйчниците или по други тазови органи. Ендометриозата се характеризира с безплодие, дисменорея (болезнен менструален цикъл), диспареуния (болка при полов контакт), смущения в менструацията.

При всички случаи най-важното е навременната консултация със специалист. Трябва да се направят нужните хормонални изследвания за уточняване причината за безплодието. При съмнение се прави хистеросалпингография (за уточняване проходимостта на маточните тръби) и естествено - спермограма на мъжа.

Не забравяйте, че няма нищо страшно или срамно, защото всяка жена заслужава да бъде бременна и да създаде семейство.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest