Хипоменорея представлява нарушение в менструалния цикъл на жените. При хипоменорея се наблюдава доста оскъдно менструално кръвотечение. По време на менструация в рамките на няколко дни (в общия случай от 3 до 7) се отделят около 60-80 мл кръв.
Когато обаче е налице хипоменорея, отделното количество кръв възлиза на по-малко от 50 мл. Много често оскъдната менструация е съпроводена от олигоменорея (рядко настъпваща менструация).
Симптоми за хипоменорея
Един от главните признаци за хипоменорея е съвсем оскъдното зацапване с тъмночервена до кафява кръв. Продължителността на кръвотечението може да е няколко дни, както в нормалните случаи, но може да продължи и само ден-два. Заедно с това се наблюдават и други симптоми като гадене, главоболие, болки в корема, напрежение в гърдите, болки в кръста, запек и др.
Причини за хипоменорея
Хипоменореята може да се дължи на различни фактори, като понякога те могат да са много сериозни, а друг път - не. Така например това явление може да е нормално за някои жени и дори да се окаже, че при тях се дължи на фамилна обремененост - тоест техните майки, баби и сестри също имат оскъдна менструация. Трябва да отбележим, че хипоменорея от такъв тип не е притеснителна и не възпрепятства забременяването.
Оскъдната менструация също така е често срещано явление през пубертета или в периода преди настъпване на менопаузата при жените. Причина за това са естествено протичащите хормонални промени в този период е нередовна. Приемът на орални контрацептиви, както и поставянето на маточна спирала, също биха могли да повлияят количеството на отделената кръв.
Хормонални промени обаче могат да настъпят не само през пубертета и преди настъпването на менопаузата при жените, но и в интервала между тези два периода. Тогава може да се окаже, че ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза водят до отделяне на оскъдно количество менструална кръв или дори до отсъствие на овулация.
Друг първопричинител на хипоменорея може да бъде състояние, известно като синдром на Ашермен. При него се наблюдават вътрематочни сраствания, които стават причина за по-трудно възпроизводство при жените. Такива сраствания могат да се дължат на кюртаж след аборт, цезарово сечение или друга хирургическа интервенция.
Макар и по-рядко консумацията на небалансирана храна и прилагането на драстични диети също биха могли да доведат до понижаване на количеството кръв, отделено при менструация. При хранителни разстройства като анорексията например освен по-оскъдна менструация може да се наблюдава и пълно отсъствие на такава.
Диагностициране на хипоменорея
Понякога отделянето на оскъдно количество менструална кръв може да е единичен случай, но ако това явление, започне да се наблюдава неколкократно, задължително трябва да се консултирате с акушер-гинеколог, който да установи точното състояние.
Специалистът поставя диагноза въз основа на различни показатели. Налага се провеждането на кръвни тестове на половите хормони, като за целта се избират конкретни дни от менструалния цикъл на пациентката.
Налага се и осъществяването на ултразвуков преглед, за да се види състоянието на матката. Не е изключено лекарят да назначи и изключване на маточната кухина. При съмнение в диагнозата се изисква провеждането и на допълнителни изследвания.
Лечение на хипоменорея
Лечението на хипоменорея може да започне, единствено след като лекарят установи какво е конкретната причина за заболяването.
Ако оскъдната менструация е причинена от неправилно хранене или подлагане на стрес, е необходимо пациентката да промени начина си на живот и да започне да се придържа към здравословното хранене.
Ако хипоменореята се дължи на хормонален проблем, лекуващият лекар може да предпише хормонални препарати.
Установено е още, че лечението с хомеопатични средства също може да окаже положително влияние при този здравословен проблем. Ако оскъдната менструация се дължи на сериозни вътрематочни сраствания, се пристъпва и към оперативна интервенция.