Прозяване

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190
прозяване

Прозяването представлява нормален, повтарящ се безусловен рефлекс на организма. При него дадено лице разтваря уста и вдишва въздух. Благодарение на този рефлекс кислородният баланс в организма бива възстановен, като в същото време ненужният въглероден диоксид бива освободен.

Оказва се, че прозяването действа ободряващо на разума и подобряващо на кръвообращението. То благоприятства и работата на слъзните жлези. В същото време спомага за отпускането на челюстта, слепоочието, шията, главата и дори други части на тялото като корема и раменете.

Причини за прозяване

При нормални обстоятелства човек се прозява преди сън или когато е уморен. Смята се още, че прозяването се наблюдава при усещане за скука. Тогава желанието за прозяване се появява неколкократно и отшумява след наспиване и отпочиване. Вдишването на глътка свеж въздух също би могло да допринесе за преодоляването на желание за прозяване, породено от умора.

Учените са на мнение още, че прозяването може да бъде причинено и от стрес. Те обясняват, че когато сме подложени на силно емоционално напрежение, дишането на човек притихва. Това като ответен механизъм се появява и прозяването.

В други случаи обаче, най-вече когато е често проявяващо се, прозяването може да се разглежда като симптом, подсказващ за редица здравословни проблеми. Така например това явление съпътства мигрена.

Мигрената представлява хронично нарушение, при което пациентът се оплаква от силно главоболие. Най-вероятно това състоянието се дължи на комбинация от генетични фактори, както и влиянието на околната среда.

Скука

Епилепсията също може да се окаже едно от заболяванията, явяващи се първопричинител на необичайно честото прозяване. Припомняме, че тя представлява неврологична болест, при която са налице спонтанни епилептични припадъци. При епилепсия в мозъка на болния се намира специфично поле, предизвикващо припадъците.

То е известно като огнище. Има различни видове епилептични припадъци. Те могат да бъдат предизвикани от разнообразни фактори, включително умора, безсъние, стрес, завишена употреба на алкохол, цигари и опасни вещества като хероин, кодеин, морфин и др.

Не е изключено също така честото прозяване да е симптом за исхемична болест на сърцето или за аневризма на аортата. Други състояния, които може да са отговорни за проблема, са сърдечна тампонада, сънна апнея, деформация на мозъчния ствол, липса на достатъчно кислород в кръвта.

Диагностициране на прозяване

При много често появяващо се прозяване, при което не е налице нито умора, нито скука, пациентът трябва да потърси помощ от специалист. Медицинското лице разпитва пациента, за да може да постави най-точната диагноза.

Той се опитва да разбере колко често е прозяването, откога се наблюдава такъв проблем, съпроводено ли е явлението и с други симптоми (като изтръпване на крайниците или челюстта например), каква е продължителността на прозявката, в кои моменти се наблюдава.

Налага се извършване на неврологичен преглед, проверка на електричната активност на мозъка. За правилното диагностициране лекарят се позовава и резултати от пълна кръвна картина, изследвания с компютърна томография и др.

Прозявка

Лечение на прозяване

След като лекарят установи коя е точната причина за засиленото прозяване, може да се премине и към лечение на проблема. В случай че това състояние е породено единствено от умора, е достатъчно просто пациентът да започне да отделя повече време за почивка и релакс. Съвсем скоро той ще забележи, че е настъпило подобрение.

Ако обаче прозяването се дължи на по-сериозен фактор, лечението може да включва прием на медикаменти, както и промяната в начина на живот. Ако прозяването е породено от епилепсия например, се налага болният да следва предписанията на медицинското лице.

Той трябва максимално да щади организма си от влиянието на цигарите, алкохола и наркотичните вещества. Добре е също така пациентът да ограничи тежките физически упражнения и да не се подлага на стрес.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни