Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Високото кръвно и недоспиването водят до инсулт

Високото кръвно и недоспиването водят до инсулт

Недоспиване

Ново проучване показва, че при хората, които имат високо кръвно налягане и спят по-малко от пет или повече от девет часа на ден, има реална опасност от получаването на инсулт за разлика от тези, които спят по седем или осем часа на ден.

В изследването са се включили повече от 200 хиляди доброволци. Резултатите са показали, че по-малко от пет часа сън на денонощие увеличават риска от инсулта с 83 процента. Също така повече от осем часа сън на ден води до 74 процента вероятност за получаване на удар.

Доктор Олсън Акинсей и неговият екип от болница Маунт Синай в Ню Йорк, които са автори на изследването, представиха неговите резултати на годишната среща на Американското медицинско общество, предаде Си Би Ес Нюс.

Бяхме доста изненадани особено от пациентите, страдащи от недоспиване, защото повечето проучвания досега са показвали само слабо повишение на шансовете за инсулт сред тази група хора, каза доктор Акинсей пред репортери. - Нашето изследване показа много по-високи коефициенти за шанс от инсулт. Отчетохме почти двукратно увеличение, добави той.

Сърдечни проблеми

Авторът не е дал конкретно обяснение за констатациите, но намекна, че може да се дължат на факта, че тези, които спят по-малко, имат в организма си по-голямо съдържание на хормона кортизол. Същевременно по-дългият сън може да доведе до увеличаване на възпалителните химикали в тялото.

В България от високо кръвно налягане страдат близо 2 милиона души. По този показател страната се нарежда на първо място в Европа. Честота на хипертонията е около 55 процента при средна за Европа 30-45 процента. Проучване показа, че едва 37 процента от хората, имащи този проблем, са лекувани с адекватни медицински грижи.

Статистиката показва, че долната възрастова граница на хипертонията пада все по-ниско и вече има регистрирани случаи на деца с това заболяване, което налага обществото все по-ясно да осъзнае ролята на рисковите фактори.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest