През последните години все по-упорито се заговори за полезните свойства на водораслите. Тъй като им се приписват почти чудодейни свойства, те стават ценен компонент в хранителни добавки, прахчета за отслабване, лекарства и козметични средства.
Според учените те ограничават растежа на свободните радикали и токсини, борят се с различни видове рак, както и сърдечно-съдови заболявания. Освен това водораслите подобряват храносмилането, подсилват имунната система, подпомагат работата на мозъка, намаляват телесното тегло и за грижат за красивия вид на кожата, нотките и косата.
За да се възползват от всички тези качества на водораслите, нашенци си набавят чудодейните растения откъде ли не. Скоро обаче ще стане ясно дали можем да използваме със същите цели и водорасли от родното Черноморие.
Учени от Медицинския университет във Варна планират мащабно изследване, което ще провери полезните съставки на черноморските водорасли, информира ръководителят на екипа и на катедра Химия проф. Мона Станчева.
Според специалистите в Черно море има над шестстотин вида водорасли. Варненските учените обаче смятат да обърнат най-голямо внимание на пет от най-разпространените разновидности - един вид червени водорасли, два вида зелени, и два кафяви.
Професор Станчева обяснява, че водораслите са отличен източник на витамини и омега мастни киселини, каквито са и рибите.
Целта е да установим как да бъдат употребени като ресурс за приготвянето на хранителни добавки, лекарства и козметика, обясни проф. Станчева, цитирана от ТрудБг.
Експертите изобщо не са новобранци в проучването на черноморските обитатели. Само преди година те финализирали 10-годишен проект, при който трябваше да проверят за присъствие на устойчиви замърсители и тежки метали в десетте вида най-разпространени по родното крайбрежие риби. След проведеното проучване стана ясно, че черноморските риби са по-чисти от тези в океана и Средиземно море.
Сега учените проверяват и качествата на мидите, които се добиват в дванадесет български крайбрежни миди. След това екипът ще се заминава с изследването на чистотата на сладководните риби у нас.