Лечебният ефект, който инфрачервената светлина има, е известен от десетилетие. Учените изследват приложението му в очния травматизъм от 2002 година. Оттогава насам обаче те не могат да разберат как точно работи.
Според ново изследване обяснението е просто - червената светлина изменя физическите свойства на водата, която ускорява химичните реакции, даващи енергия на клетките. До този извод стигна група учени, начело на която стои Андрей Зомер от университета в Улм, Германия.
Учените обясняват, че подобно влияние върху клетките на инфрачервената светлина с дължина на вълната 670 нанометра е известно от 40 години. Светлината кара митохондриите да произвеждат повече аденозинтрифосфат (АТФ) – вещество, което осигурява енергия на клетките.
Поради това прилагането ѝ върху кожата и клетките дава моментален прилив на енергия, което, от своя страна, може да помогне при облекчаване на болка, зарастване на рани, лечение на различни заболявания, дори при мъжко безплодие.
Според досегашните тестове инфрачервените лъчи доказано помагат за подобряване действието на бъбреците, при стресови ситуации, при високото кръвно налягане и болки в гръбната област и мускулите, при шипове, бронхит, астматични заболявания, простуда, умора и изтощаване на човешкия организъм, възпаление на ушите, носа и гърлото.
Лечебните им свойства се използват още за намаляване болките при артритни и ревматични заболявания, при дискова херния, при процедури за намаляване на целулит и разграждане на мазнините.
С изследването на инфрачервената светлина и нейното въздействие се занимават не една или две изследователски групи. Някои от тях изучават този феномен като начин за ускоряване на зарастването на рани и корекция на изгаряния на очите. Ако опитите се окажат успешни, то ефектът може да се окаже в състояние да намали болката и възпалението в тъканите под кожата.
Други учени пък правят опити с инфрачервена светлина, насочена в мозъка на мишки с използването на оптични влакна. Тестовете се правят с цел да се провери дали подобно лъчение ще помогне при Паркинсон.
Една от най-новите теории е, че инфрачервеното лъчение може да помогне при мъжко безплодие. Тепърва ще се провеждат опити, които ще покажат дали сперматозоидите ще станат много по-активни при нейното използване, както предполагат учените. Ако това е така, използването на инфрачервена светлина ще бъде най-новият и универсален метод за справяне с мъжкото безплодие.