Ентеровирусите са инфекциозни агенти, принадлежащи на семейство Picomaviridae. Те са малки РНК /рибонуклеинови/ вируси. Има над 90 типа, като:
- Човешки ентеровирус тип А включва 17 разновидности
- Човешкиентеровирус тип В включва 61 разновидности
- Човешки ентеровирус тип С съдържа 16 разновидности
Ентеровирусите са причина за инфекции с многообразни симптоми. Пикът им е през лятото и началото на есента, като засягат основно децата.
Инкубационният период е от 2 до 5 дни и протича бързо и интензивно.
Източник и симптоми на ентеровирусите
Основен източник на ентеровируси са мръсните ръце, замърсената храна и вода. Те са основен причинител на нака наречения летен грип, който всъщност е ентеровирусна инфекция.
Основните симптоми са зачервено гърло, висока температура, гадене, болки в корема, повръщане и разстройство, защото вирусите се развиват в тънките черва.
В малък брой случаи след преминаване на вирусите в кръвния поток се засяга нервната система. Тогава те поразяват сърдечния мускул, сърдечната обвивка и може да предизвикат диабет тип 1.
Усложнения на ентеровирусите
Някои щамове коксаки вирус от групата на ентеровирусите може да поразят структурите на мозъка. Усложнението е много сериозно- менингит.
Други щамове предизвикват симптоми, сходни с тези на полиомиелита като парализа на различни мускулни групи.
Няколко типа поразяват сърдечния мускул и достигайки до сърцето се развива миокардиопатия.
Херпангината също се причинява от коксаки ентеровирус. Малките мехурчета, пълни с безцветна течност, се пукат и това е придружено със силна болка.
Засягането на очите пък се изразява в поява на конюнктивит.
Профилактика и лечение на ентеровируси
Профилактиката включва основно ваксини, които са налични за някои щамове, но тъй като те са много е трудно да се създаде базова ваксина за всички ентеровируси. Затова най-добрата превенция остава личната хигиена, която е най-сигурното средство за предотвратяване на епидемии и заразяване.
Самото лечение е симптоматично, тъй като инфекцията се самоограничава до 7-10 дни. Взимат се аналгетици и антипиретици, както и антивирусни препарати. Допълнителният прием на витамини, течности и почивка подпомагат лечението на ентеровирусите. Масовият случай не изисква дългосрочно лечение, не оставя неблагоприятни последици. Случаите на усложнение най-често налагат болнично лечение.