Ezine.bg»Статии»Красота»Опасно ли е прекаляването със слънжезащитен крем?

Опасно ли е прекаляването със слънжезащитен крем?

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k
Слънцезащитен крем

Защитата на кожата от слънцето е тема номер едно на всяко лято. И не само. Учени, лекари и специалисти постоянно съветват да използваме тези продукти целогодишно, тъй като слънцето е много по-опасно, отколкото преди.

Както с всяко друго нещо обаче, и с фотопротекцията може да се прекали. В много от индустриализираните страни с висок стандарт на живот, тя достига до абсурдни измерения. Така например в южните щати на САЩ освен всякакви слънцезащитни продукти за лице, ръце и тяло, местните използват и такива дрехи.

Крайностите в защитата от слънцето може да доведе до проблеми, най-сериозният от които е дефицит на витамин D. При непрекъснатото мазане на кожата със защитни кремове с времето тя спира да синтезира необходимото количество от витамина. А дефицитът на витамин D води до остеопороза. В последните години в световен мащаб се наблюдава тенденция на ръст на болестта.

За да не се стига до там, специалистите съветват през летните месеци да ходим по няколко часа на ден с незакрита от дрехите кожа от лактите и колената надолу.

За да върнем баланса на витамин D, то ежедневно трябва да приемаме 1000 международни единици витамин D. Друг вариант е да си го набавим чрез естествени източници като черен дроб (от риба и говеждo), гъби, сьомга, сардини или риба тон. Задължително е и да се приема и по една чаша прясно изцеден плодов сок всеки ден.

Разбира се, слънцезащитните продукти са жизнено необходими в нашия свят. Дългото излагане на слънце без тях неминуемо носи редица вреди на незащитената от лъчите кожа. Чрез използването на фотозащитни кремове се извършва профилактика на остаряването на кожата и на появата на кожни тумори.

Витамин D

Те активно я предпазват от свободните радикали и вредното влияние на лъчите на слънцето - Стига да се използват с мярка. Но дори и с тях, излагането на слънцето не трябва да надвишава установеното за нашия фототип време на слънце.

Българите попадат в третия и четвърти тип в т.нар. скала на Фицпатрик. За нас максималният престой на слънце трябва да е между 3 и 5 часа дневно, като това не значи през цялото време да се стои под изгарящите лъчи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest