Все повече са случаите на проявени алергии към пломби, коронки и протези не само у нас, а и по цял свят, казва професор доктор Ангелина Киселова-Янева от катедра Образна и орална диагностика.
Според статистиката всеки трети жител на планетата е показал силна чувствителност към зъболекарските материали, а бъдещата тенденция е още по-негативна – всеки втори ще има проблеми със стоматологичните пломби, казва пред Новинар здравният експерт.
По нейни думи броят на алергичните българи към пломбите също се увеличава с всяка изминала година.
Професор Янева казва, че в някои от стоматологичните материали, използвани за лечение на зъбите, се съдържат метални сплави, към които някои хора са алергични.
Най-проблемни за пациентите са пломбите, произведени от амалгама, заради което все по-малко стоматолози работят с тях. Преди години обаче те бяха често срещани и днес специалистите съветват, ако все още имате амалгамена пломба, да я смените с фотополимерна.
Алергията към поставената пломба може да се забележи месеци, след като е поставена, тъй като самият материал се износва и с времето причинява по-големи проблеми.
За да са напълно сигурни, че подобен проблем няма да се прояви при тях, пациентите могат да си направят тест за алергени. Но дори да се окажат алергични към определена материали, професор Янева е категорична, че проблемът може да се лекува.
Тъй като хората идват с различни оплаквания, първо трябва да се докаже, че са свръхчувствителни към стоматологични материали. Заради това се правят изследвания. Ако пробите за алергия излязат положителни, се назначава лечение, а пациентът се наблюдава повече от 3 години – уточнява специалистът.
България сред първите 3 страни в света по производство на препарати за алергии и диагностика, което прави установяването на алергени достъпна процедура у нас.