По време на Европейския конгрес по ендокринология учените от университета в Уайоминг, САЩ, обявиха резултатите от свое проучване. Според тях високото съдържание на сол в организма може да забави настъпването на пубертета.
За вредата от прекомерната употреба на сол се говори отдавна. Резултатите от новото проучване показват нагледно как високите нива на прием на сол могат да забавят началото на пубертета. Това от своя страна неминуемо води до отрицателни последици за репродуктивните способности.
Според учените, ако в края на пубертета детето прекалява със солта, това може да доведе до проблеми в поведението и намалена плодовитост. Заключенията са направени на база на тестове с лабораторни плъхове.
СЗО (Световната здравна организация) дава като препоръчителни за прием 5 г сол дневно. Проучванията показват, че средностатистическият британец консумира повече от 8 г сол на ден.
В същото време, всеки втори американец приема по над 10 г сол на ден. Според учените, тези прекомерно високи нива са резултат от неконтролирания прием на бързи храни и готови продукти, които са пълни със сол.
Освен върху нормалното развитие на организма, солените продукти влияят негативно и върху сърдечно-съдовата система и когнитивните способности на човека.
При предишни изследвания бе установено, че честата консумация на солени храни, особено ако е съчетана със заседнал начин на живот, води до когнитивно разстройство и проблеми с главния мозък.
У нас 30 % от българите страдат от високо кръвно налягане, което е следствие на многото сол, която приемат. Все повече хора заменят здравословната закуска с чипс или солени ядки, а през деня си позволяват пържени, солени и сладки храни, които са изключително вредни.
Въпреки че излишната сол в хранителния режим може да забави настъпването на пубертета, липсата ѝ също може да доведе до негативни последици.
Поради това е най-добре да се следват здравните съвети на специалистите за контролиран прием на сол, който да е съобразен с нуждите на тялото ни.