Едно от първите етерични масла, към които хората посягат, е камфоровото масло. То се добива от дървото Сіnnаmоmum Саmрhоrа.
Това изумително растение се среща основно в Тайван, Китай и Япония и се отличава с голямо дълголетие. Само ще споменем, че за производството на масло от камфор се използват дървета, които са на най-малко 50 години.
Тук е моментът да предупредим, че маслото от камфор има известни токсични ефекти, затова е добре да се прилага грижливо и с мярка.
Камфоровото масло в инхаланционната си форма е сред най-ефикасните терапии за почистване на белите дробове. Неговият уникален аромат повлиява много благоприятно психическите проблеми като депресия и апатия.
Лечение с това масло може да се приложи и при някои психосоматични заболявания, както и за лечение на различни кожни заболявания, като директното му приложение трябва да бъде много внимателно.
Лечебните свойства на камфоровото масло са били добре известни още на древните перси, които са го използвали за защита срещу чумата и за балсамиране на починалите.
Интересно приложение на камфоровото дърво са намерили в Китай, където с него са строели кораби и храмове, заради самите качества на дървото и онзи неповторим аромат.
Процесът на дестилация на камфоровото масло протича във вакуумна среда. Първо се прави парна дестилация на корените и на клоните на дървото. След това извлеченият концентрат се поставя във вакуумната среда и се филтрира. Получават се три вида камфор - бял, жълт и кафяв.
Особено ценен в ароматерапията е белият камфор, който има чист и неповторим свеж аромат.
Отровните и канцерогенни вещества, в частност веществото сафрои, които се съдържат в другите два вида камфор, ги правят неподходящи за употреба в ароматерапията.
Химическият състав на маслото от камфор е като истинска природна аптека. В него ще намерите a-пинен, камфен, б-пинен, сабинен, лимонен, 1, 8-цинеол, г-терпинен, фурфурол, камфор, линалоол, терпинен-4-oл, борнеол, ріреrіtоnе, гераниол, сафрол, канелен, метил цинамат и евгенол.
За съжаление кафявото и жълто камфорово масло съдържат в себе си сафрол, вещество с канцерогенен ефект, като той е в концентрация 10-20% при жълтото и близо 80 % при кафявото, което ги прави особено токсични.
Както вече споменахме, трябва да подходите с внимание към камфоровото масло, защото то е много силно. По правило не се използва в ароматерапията, защото е класифицирано като конвулсивно и невротоксично.
Предозирането с камфоромо масло може да предизвика остри реакции, като повръщане и гърчове. То е абсолютно неподходящо за хора, които страдат от епилепсия, бременни жени или хора с астма.
В малки дози и приложено с много внимание маслото от камфор е отличен анелгетик, антидепресант. Има изразено противовъзпалително, антисептично, кардиологично, газогонно, диуретично действие.
Използвайте го, ако страдате от метеоризъм. Маслото от камфор облекчава подуването в корема, дискомфорта в стомаха и премахва газовете.
Може да използвате маслото като антипирептик, за лечение на хипертония, като инсектицид, слабително, загряващо, стимулант, средство за изпотяване, противоглистно, и дори като средство за рани.
Етеричното камфорово масло забързва метаболизма. Помага при неправилна и твърде бавна циркулация, при затруднено храносмилане и ниска активност на кръвоносната система.
Препоръчваме ви да прилагате по малко масло от камфор за лечение на нервна депресия, при акне, артрит, мускулни болки, бронхит, настинки и грип. Съдейства за пречистване на дихателните пътища, премахвайки запушвания, храчки, слуз и други токсини. При болки в гърлото си направете компрес с камфорово масло.
При мускулни болки вследствие на претоварване от интензивна тренировка например, затоплете малко камфорово масло и нанесете с нежни масажни движения върху засегнатата зона. Заради затоплящия ефект на камфора е хубаво да направите процедурата преди лягане.
Ако страдате от упорита кашлица, бронхит или друг подобен проблем ви мъчи, втрийте малко масло от камфор в областта на гърдите. Хубаво е да го направите вечер преди лягане, за да може да се облечете и затоплите, прекарвайки нощта с маслото. Може да използвате и още един начин да преборите острата кашлица - чаша горещо мляко с 4 капки от маслото, разтворени в нея. Пийте по 2 пъти на ден.
При болка в ушите на малкото дете, нанесете 1-2 капки в ухото за неутрализиране на болката и неприятното усещане.
То е чудесен дезинфектант, който предотвратява и облекчава вече появили се инфекции и възпаления по кожата. Ако се вземе душ или вана с етерично камфорово масло, може да се унищожат въшките, други паразити по тялото, ако има такива, и всякакви налични токсини.
Полезна употреба на камфоровото масло като козметично средство е в маската против бръчки на шията. За да си я приготвите, ще ви бъдат необходими 1 к.ч. масло от камфор, 1 к.ч. масло от мента, 1 белтък, 2 с.л. прясно мляко. Разбийте белтъка и добавете останалите съставки. Нанесете готовата смес върху шията, оставете за 30 и изплакнете.
Етеричното масло от камфор може да ви помогне да заличите луничките, в случай че не ги намирате за чаровни. Смесено с други полезни съставки пък, ще ви отърве от досадното акне. Маска против акне, която може да изпробвате се състои от 2 съставки: няколко капки камфорово и няколко капки масло от гроздови семки. Смесете и нанесете на проблемните зони на лицето. Тази маска се препоръчва при мазна кожа. Нанася се на добре почистена кожа, оставя се до 30 минути и е хубаво да се прави преди лягане.
Може да отблъснете насекомите в дома си с аромат на камфор. Поставете дифузер или запалете парче плат, напоено с камфор, за по-трайна миризма.
Използвайте камфор за повишаване на либидото. Ароматът на маслото действа на частта в мозъка, отговорна за сексуалното желание. Може да помогне при проблеми с ерекция, ако се приложи външно.
Камфоровото масло би могло да се използва и за подхранване на косата, но трябва да бъдете изключително внимателни, тъй като камфорът изсушава скалпа. Ако правите маска с маслото, нека е на всеки 2 седмици, не по-често.
Идея за маска за мазна коса с камфорово масло: 1/2 ч.л. масло, 1 жълтък и малко топла вода. Разбийте жълтъка, добавете водата и маслото. Не трябва да стане много рядка смес, тъй като трябва да се задържи върху косата, щом я нанесете. Полученото загрейте леко на водна баня. Когато маската се затопли, нанесете първо върху корените, а после по цялата дължина на косата. Оставете за 20 минути и измийте един или няколко пъти, според това дали косата изглежда омазнена или не.
Подходящо е да се използва под формата на инхалации за успокояване или под формата на компрес. Добавено в малко количество към кремове подпомага лечение на зачервявания и различни възпалителни заболявания.
Прилагайте камфорово масло в комбинация с други етерични масла като масло от босилек, масло от лайка или лавандулово масло.