Човешкият мозък е нещо, което не спира да удивлява учените. Той може да съхранява до над 1 петабайт спомени, което се равнява на около 4.7 милиарда книги.
Екипът на професор Тери Сежновски от института за биологични изследвания Солк в Калифорния направи революционно измерване на параметрите на човешкия мозък. Резултатите хвърлят истинска бомба в областта на невронауките. Тестовете и наблюденията показват, че капацитетът на мозъка ни е 10 пъти по-голям от предполагаемия.
Учените са изследвали синапсите – мозъчните връзки, които запазват спомените. Оказвало се, че в един синапс могат да се съхраняват грубо 4.7 бита информация. При смятане на общия им капацитет излиза, че човешкият мозък побира над един петабайт информация.
За да достигнат до тези резултати, учените са направили точна реконструкция на мозъчна тъкан от хипокампус на плъх. Изненадата за тях била голяма, когато установили, че около 10% от невроните имат два синапса, свързващи ги с други неврони. Останалите 90% има само синапс. Размерът на всеки от тях има общо 26 вариации, всеки от които може да побира до 4.7 байта. Общата стойност, която мозъкът може да възприеме, е 1 петабайт или 1000 терабайта. За да добием реална представа за мащабите на мозъка, то ако пространството в него бъде запълнено с MP3 файлове, то ще са ни ноебходими 2000 години, за да ги изслушаме.
Цифрите са наистина впечатляващи, но реално нещата стоят по малко по-различен начин. Един петабайт е общото количество информация, което мозъкът съхранява в един даден момент, но това на практика е невъзможно. Реалният и действителен архив спомени е много по-малък. В същото време, макар че мозъците на плъховете са сходни на човешкия, те несъмнено имат и някои различия. Така например може да се окаже, че размерът на синапсите е различен при различните видове, индивиди и дори в различните части на мозъка. Следствие на това може да се окаже, че капацитетът на човешкия мозък е дори още по-голям.