Фарингитът по своята същност представлява възпаление на задната част на гърлото. Един фарингит може да стане хроничен при чести, повтарящи се остри състояния или настинки. Той може да отразява и други заболявания, и състоянието на гърлото да се повлиява от тях – синузит, ринит, гастрит или неправилна обмяна.
Употребата на билки е чест подход за укрепване на организма и лечение на заболяването. Билките, обаче, могат да предизвикат странични ефекти и могат да взаимодействат с други билки, добавки или лекарства. Поради това, трябва да вземате билки под надзора на медицинско лице, а преди да ги давате на дете трябва да се консултирате с вашия педиатър.
Инхалациите са чудесно средство, което ще ви помогне в борбата срещу фарингита и могат да се правят чрез специален уред или обикновен кухненски съд, в който има гореща вода с билки, сол и сода, етерично масло. На литър-два вряла вода се пускат по 2-3 капки евкалиптово или лавандулово масло. При нужда могат да се правят 1-2 пъти дневно при остри състояния, като се спазва правилото – поне един час след това да не се излиза навън.
Особено полезни са билковите инхалации – подходящи са риган, лайка и мащерка, самостоятелно или в смес. С тези билки е добре да се прави и гаргара.
Билковата отвара за гаргара се приготвя, като се сварят за три минути три супени лъжици билки в половин литър вода. Още топла, но не гореща, се прецежда и се прави гаргара в продължение на деня, докато свърши цялото количество. Освен гореспоменатите растения, можете да използвате и боровинкови листа, невен, слез и босилек.
Гаргара се прави и с 2-3 стръка от меча пита и джоджен, които се варят в половин литър вода, докато остане половината. След това течността се прецежда старателно през тензух и консумира по вече описания по-горе начин.
Не забравяйте и ползите от градинския чай, който притежава противовъзпалително, дезинфекционно и противокашлично действие. Освен при хроничен фарингит, той се употребява и при обикновен гърлобол от неясен произход, ларингит, трахеобронхит, кашлица.