Хранителните навици на родителите се отразява пряко върху децата им. Това, което похапват бъдещата майка и баща преди зачеването, може да повлияе както положително, така и крайно отрицателно върху поколението им.
Учените са провели уникално по рода си изследване с опитни мишки. Те са разделени опитните животни на три групи. В период от шест месеца първата от тях е хранена с мазни храни. Втората била подложена на диета, бедна на мазнини. Третата приемала само и единствено лабораторна храна.
В края на опита първата контролна група била по-склонна към развитие на наднормено тегло и показала понижена толерантност към глюкоза, което е ранен признак на диабет тип 2.
Учените взели яйцеклетки и сперматозоиди от мишките и с тях са оплодили здрави животни чрез ин витро. Новородените на мишките от първата група също били хранени с храни с високо съдържание на мазнини. Тенденцията при тях се запазила, нищо че били износени от сурогатна майка. Те били в риск от развитие на наднормено тегло и диабет. За разлика от тях децата на животните на диета с малко мазнини са качили най-малко килограми.
Оказва се, че храната, която са консумирали родителите преди зачеването на бебетата, води до сериозно влошаване на здравето на следващото поколение.
Проучването е първото, което доказва, че придобитото разстройство на метаболизма може да се предава епигенетично на поколението чрез клетки в яйчниците и спермата.
Това ще помогне на специалистите да предотвратят раждането на увредени деца, като предварително предупреждават бъдещите родители за опасността хранителните им навици да повлияят негативно на децата им.