Билковите бани имат доказан лечебен ефект не само върху външния вид на тялото, но и върху вътрешните органи. Използвани са в продължение на векове, а днес типичен пример за такъв вид лечение е нашумялата фитотерапия.
Особено популярни са билковите бани, приготвени от орехови листа, борови иглички, морска сол, ечемик, трици, гроздови пръщини, дъбови кори и хвойна. В случая ще се спрем само на 3 варианта на билкови бани, тъй като лесно можете да си набавите необходимите за тях продукти.
Билкова баня от борови иглички
В достатъчно количество вода кипнете пресни борови иглички, начупени борови шишарки и ситно нарязани борови клончета. Оставете всичко да ври 30 мин, прецедете и добавете отварата към топлата вода, с която сте напълнили ваната си. Добре в температурата на водата да е 35-37 градуса, а продължителността на банята 15-20 мин. Тя е идеална не само от козметична гледна точка, но помага и за укрепването на нервната система, както и за профилактика при заболявания на пикочните пътища.
Билкова баня от орехови листа
Около 400-500 г орехови листа се варят с достатъчно количество вода в продължение на 20 мин. Прецедената отвара се изсипва във ваната, в която сте сипали вода за къпане. Температурата на водата трябва да е около 35-37 градуса. Добре е да полежите във ваната 15-20 минути. Билковата баня предотвратява рахит при децата, прилага се при закаляването им. Освен това действа добре при лечението и профилактиката на бронхити.
Билкова баня от дъбови кори
Трябва да се сдобиете с около 1 кг дъбови кори, които да измиете старателно с четка. Сложете ги да се варят в 7 л вода и ги варете докато течността се преполови. Отделно напълнете ваната, в която ще се къпете, с топла вода, и добавете към нея прецедената дъбова отвара. Температурата на водата трябва да е 35-37 градуса. Тази баня е подходяща за лечението на всякакви кожни болести.
Когато решите да приготвяте някоя от изброените по-горе билкови бани, имайте предвид, че ако страдате от разширени вени, температурата на водата не трябва да е повече от 25-27 градуса.