Ако страдате от безсъние, опитайте се да се справите с проблема си с помощта на фитотерапия преди да посегнете към приспивателните.
Лекарствените растения помагат много при проблеми с безсънието и събуждането през нощта, което води до изтощение на другия ден.
Основно правило във фитотерапията е третирането с едно лекарствено растение да не продължава повече от четири седмици. При нужда курсът се повтаря, но след почивка или се заменя с друго растение. Използвайте сушени цветя, листа и корени, а не хапчета, които са направени с екстракти от тях.
Много е полезно спазването на старинната традиция за лечение на безсъние с помощта на възглавница, пълна с лековити билки, която действа приспивно. Листата на маточина, шишарките на хмел, листенцата на мента и жълт кантарион спомагат за бързото заспиване и спокойния сън през нощта. Можете да освежите този ароматен букет с листенца от роза и жасмин за по-нежно ухание.
Ако малко дете не може да заспи, сложете до възглавницата му торбичка, пълна със смес от сушена лайка и мента. Това ще му помогне да заспи като къпано.
С помощта на лавандулово масло ще заспите лесно и няма да се събуждате през нощта. Достатъчно е да намажете преди лягане слепоочията си с по няколко капки лавандулово масло.
Семената от копър също помагат много при безсъние. Петдесет грама семена от копър се варят петнадесет минути на слаб огън в половин литър червено вино. След като се махне от котлона, съдът се похлупва с капак и се увива с одеяло. След като поизстине, се прецежда. Пие се по 50 милилитра преди лягане.
Срещу безсъние помага и отвара от хмелови шишарки. Две супени лъжици сушени шишарки се заливат с 1 чаша вряла вода. Покриват се и се завиват с дебела кърпа за два часа. След още два часа се прецеждат и се пие 1 чаша от тази ароматна отвара преди лягане. Това ще ви дари със спокоен и здрав сън.