Серия от научни експерименти доказаха, че препаратът от клас фунгициди, с който се пръскат плодовете и зеленчуците, предизвиква сериозно аномалии в мозъчните клетки и може да е причина за появата на аутизъм, а в някои случаи и на Алцхаймер.
Опитите с лабораторни мишки са доказали, че фунгицидите причиняват генетични промени в невроните на мишките, като измененията много приличат на поведение при аутизъм и Алцхаймер, съобщават от The Guardian.
Гризачите са били изложени на въздействието на близо 300 различни пестицида и фунгицида, като е установеното, че един клас фунгициди с името стробилурини са виновници за влошаване на здравословното състояние.
Изследването е на учени от университета в Северна Каролина, като целта на проучването е била да открие онези вещества в околната среда, който могат да бъдат определени като причинители на аутизъм.
Екипът е открил още, че веществата, които водят до генетични промени като аутизъм, често предизвикват и невродегенеративни болести.
Резултатите предоставят доказателства, че тези химикали са вредни за невроните. Те включват и изключват същите гени, които се наблюдават не само в мозъците на хора с аутизъм, но и при невродегенерация, заявява ръководителят на проучването Марк Зилка.
Стробилурините са одобрен препарат за третиране на плодове и зеленчуци от вече 20 години, въпреки че с неговата появата много медицински организации се възпротивиха на използването му, особено при храни за директна консумация.
С появата си пазара обаче той започна да се използва по-широко от земеделците и с него се пръскат големи количества зеле, спанак, марули, домати, домати, ябълки, круши и грозде.
За момента обаче препаратът няма как да се забрани, защото макар да е доказано, че предизвиква промени в невроните на мишките, учените не могат да предоставят категорично доказателства, че същото ще се случи и при хората.